حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
بررسی فلسفه و منطق انسانی
16 بهمن 1400 - 14:24
شناسه : 703
درس فلسفه و منطق انسانی یکی از سخت ترین درس های کنکور انسانی است و همه ساله داوطلبان کنکوری درصد خوبی را دراین درس به دست نمی آورند

نگاهی به فلسفه و منطق انسانی درس فلسفه و منطق انسانی یکی از سخت ترین درس های کنکور انسانی است و همه ساله داوطلبان کنکوری درصد خوبی را دراین درس به دست نمی آورند و این درس در کنکور 25 سوال دارد که مدت زمانی پاسخ گویی به سوالات هم 25 دقیقه است . ضرائب […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

نگاهی به فلسفه و منطق انسانی

درس فلسفه و منطق انسانی یکی از سخت ترین درس های کنکور انسانی است و همه ساله داوطلبان کنکوری درصد خوبی را دراین درس به دست نمی آورند و این درس در کنکور 25 سوال دارد که مدت زمانی پاسخ گویی به سوالات هم 25 دقیقه است .

ضرائب درس فلسه و منطق

 • در زیر گروه 1 : ضریب 3
 • در زیر گروه 2 و 3 : ضریب 1
 • در زیر گروه 4 و 5 : ضریب 2

فلسفه و منطق برای بچه هایی که علاقه به رشته های زیر گروه 1 دارند دارای اهمیت بالایی است .

بودجه بندی فلسه و منطق انسانی

باتوجه به تغییرات کتاب درسی بودجه بندی دقیق نمیتوان داشت اما ما به بررسی کنکور سه سال اخیر نظام جدید خواهیم پرداخت :

 • کنکور 98: ( منطق: 10 سوال / فلسفه یازدهم: 5 سوال / فلسفه دوازدهم: 8 سوال )
 • کنکور 99 : ( منطق: 9 سوال / فلسفه یازدهم: 8 سوال / فلسفه دوازدهم : 8 سوال )
 • کنکور 1400 : ( منطق: 8 سوال / فلسفه یازدهم : 8 سوال / فلسفه دوازدهم : 8 سوال )

0258ا - بررسی فلسفه و منطق انسانی

چینش سوالات فلسفه و منطق

درادامه بررسی فلسفه و منطق انسانی میرسیم به بررسی چینش سوالات این درس که براساس یک قاعده ی کلی ابتدا سوالات منطق سال دهم و سپس به ترتیب سوالات فلسفه ی یازدهم و فلسفه ی دوازدهم قرار می گیرند.

جالب است بدانید سوالات به ترتیب درس ها و سرفصل های کتاب درسی است و این موضوع توسط طراحان رعایت میشود .

تیپ بندی سوالات فلسفه و منطق

 • سوالات عین متن کتاب: این سوالات بیشتر به سوالات حفظی معروف هستند که دقیقا از متن کتاب درسی سوال طرح میشود کخ تعداد این سوالات در کنکورهای سال اخیر کاهش یافته است .
 • سوالات مفهومی: بیشتر سوالات درس فلسفه و منطق سوالات مفهومی هستند که درقابل مسئله و استدلال و مقایسه ی نظریه های مختلف کتاب درسی مطرح میشوند . که برای پاسخ گویی به این سوالات باید روی مفاهیم کتاب درسی تسلط پیدا کنید و آنها  را درک کنید و صرفا با حفط کردن متن کتاب درسی نمیتوانید به این سوالات پاسخ دهید .
 • سوالات ترکیبی : این تیپ از سوالات که بیشتر در کنکور 1400 مطرح شده اند و نوآوری جدیدی درسبک سوالات فلسفه و منطق انسانی بود  برخلاف کنکور های سال های قبل که طراحان بیشتر به دنبال درستی یا نادرستی عبارات بودند دراین تیپ تست طراح چند مفهوم را باهم ترکیب میکند و بیشتربه دنبال سنجش درک و استدلال داوطلبان است .

نحوه ی مطالعه ی فلسفه و منطق

درس فلسفه و منطق انسانی حکم درس زیست کنکور تجربی را دارد و هم دارای مطالب حفظی و هم دارای مطالب به شدت مفهومی است پس مانند درس زیست ابتدا یکبار به شکل روزنامه ای وار متن کتاب درسی را مطالعه کنید و سپس به سراغ مطالعه ی مفهومی متن کتاب درسی بروید .

باتوجه به اینکه برای پاسخ دادن به سوالات این درس باید به تسلط برسید حتما دربازه های زمانی مناسب این درس را بارها و بارها مرور کنید تا به تسلط کافی دراین درس برسید .

می توانید مقالات زیر را هم بخوانید:

بررسی روانشناسی کنکور انسانی

بررسی قرابت معنایی کنکور

چگونه برای فلسفه و منطق تست بزنیم؟

برای پاسخ گویی به سوالات فلسفه و منطق انسانی باید حتما با انواع تیپ تست ها آشنا شوید و با سبک سوالات و طرز تفکر طراحان کنکور آشنا شوید تا در مرورهای خود و در دوران جمع بندی با این دید به متن کتاب درسی برگردید و دوره کنید .

برای تسلط یافتن و کسب درصد بالا در این درس حتما باید تست های زیادی را تمرین کنید و پیشنهاد میشود برای این درس از دو منبع تست زنی استفاده کنید تا هم با سبک سوالات بیشتری آشنا شوید و هم مطالب بیشتر برایتان تثبیت شود .

جمع بندی فلسفه و منطق انسانی

باتوجه به این که داوطلبان کنکور در این درس درصد بالایی را کسب نمی کنند مانند درس عربی در بخش دروس عمومی میتواند یکی از ترازساز ترین درس های کنکورانسانی باشد و باکسب درصد بالا دراین درس میتوانید از بسیاری از رقیبان خود پیشی بگیرید .

حتما مطالعه ی درس فلسفه و منطق را به طور منظم در برنامه مطالعاتی خود داشته باشید و تاحد امکان سعی کنید هیچ بخشی از این درس را حدف نکنید که درصورت وجود تست های ترکیبی بتوانید به آسانی پاسخ گو باشید .

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.