حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
راه های افزایش انگیزه کدام اند؟
19 بهمن 1400 - 15:25
شناسه : 731
به راستی انگیزه چیست؟ و چه راهکارهایی باعث افرایش انگیزه ما میشود؟ و چه اهمیتی در دوران کنکور دارد؟

چرا افزایش انگیزه در زندگی مهم است؟ بارها از افراد مختلف شنیده ایم که می گویند راه افزایش انگیزه و یا انگیزه ی لازم برای کارکردن ، درس خواندن و …. را ندارم و یا حتی خودمان بارها این جمله را تکرار کرده ایم اما به راستی انگیزه چیست؟ و چه راهکارهایی باعث افرایش انگیزه […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

چرا افزایش انگیزه در زندگی مهم است؟

بارها از افراد مختلف شنیده ایم که می گویند راه افزایش انگیزه و یا انگیزه ی لازم برای کارکردن ، درس خواندن و …. را ندارم و یا حتی خودمان بارها این جمله را تکرار کرده ایم اما به راستی انگیزه چیست؟ و چه راهکارهایی باعث افرایش انگیزه ما میشود؟ و چه اهمیتی در دوران کنکور دارد؟

تعریف انگیزه

در کتاب های روانشناسی از انگیزه به عنوان نیرو محرکه برای انجام کارها یاد میشود . و همانظور که نیروی موتور باعث حرکت کردن و سرعت گرفتن اتومبیل میشود انگیزه هم دقیقا همین نقش را دارد و باعث میشود ما در زندگی خود با تلاش و کوشش بیشتری به سمت اهداف خود حرکت کنیم .

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم؟

خیلی از آدم ها تصور می کنند که حتما باید انگیزه ی لازم برای انجام کاری را داشته باشند تا آن کار را انجام دهند درحالی که در بسیاری از موارد این رابطه برعکس است یعنی شما باید شروع به انجام کارکنید و سپس درحین مسیر انگیزه ی ادامه دادن را خواهید یافت  .

به عنوان مثال وقتی دانش آموزی شروع به درس خواندن می کند واحساس می کند که درس را متوجه شده یا مورد تشویق دیگران قرار میگیرد انگیزه ی بیشتری نسبت به قبل برای درس خواندن از خود نشان می دهد . و در واقع شروع و اقدام به کار یکی از راه های مهم افزایش انگیزه است .

چه عواملی انگیزه ی ما را کاهش می دهد ؟

 • دست کم گرفتن خودتان : بسیاری از افراد قبل از انکه شروع به انجام کاری کنند سریعا آیه ی یاس می خوانند و به قدری خود را دست کم می گیرند که تقریبا انجام آن کار را برای خود غیرممکن می کنند .
 • توقع بی جا و بی اندازه از خود: دقیقا نقطه مقابل موردی که در بالا اشاره شد و برخی افراد بدون سنجیدن شرایط خود و سطح توانایی های خود در حال حاضر از خود توقعات غیر منطقی دارند و بعد از شکست سریعا انگیزه ی خود برای ادامه دادن را از دست می دهند .
 • مقایسه کردن خود با دیگران: یکی از مخرب ترین کارهایی که میتواند انگیزه ی شمارا نابود کند مقایسه ی کردن خودتان با دیگران است که همواره باعث ناامیدی و از  دست دادن انگیزه ی شما خواهد شد .
 • دوستی با آدم های منفی نگر : آدم های منفی نگر نه تنها در دوران کنکور بلکه در همه ی دوران زندگی باعث نابودی انگیزه ی شما خواهند شد و محدود کردن روابط با آنها باعث میشود بیشتر به توانایی خود اعتماد کنید که در نهایت باعث افزایش انگیزه ی شما خواهد شد .

می توانید مقالات زیر را هم بخوانید:

بهترین اپلیکیشن های کنکوری کدام اند

راهکارهای افزایش انگیزه

 • اقدام به کار: همانطور که در ابتدا گفتیم اگر شروع به انجام کارکنید به مرور و در مسیر انگیزه های کافی برای ادامه دادن را خواهید یافت .
 • مشخص کردن اهداف: اگر اهداف خود را به طور واضح مشخص کنید و یک برنامه ی کامل برای دستیابی به آن بنویسید با هر قدمی که در مسیربرنامه ی خود برمیدارید انگیزه ی بیشتر و  مضاعفی پیدا خواهید کرد .
 • تعیین جایزه برای خود: به ازای هرقدم موثر و مثبتی که در مسیر اهداف خود برمیدارید برای خود جایزه های کوچک در نظر بگیرید و این باعث خواهد شد که انگیزه ی بیشتری برای انجام قدم و مرحله ی بعدی برای کسب جایزه آن پیدا کنید .
 • دوستی با افراد مثبت نگر: ارتباط داشتن با افرادی که مثبت فکر می کنند و همواره امیدوارند یکی از موثر ترین راه های افزایش انگیزه است پس همانطور که محدود کردن ارتباط با افراد منفی نگر واجب است دوستی با افراد مثبت نگر و هدفمند نیز واجب است .

اهمیت انگیزه در دوران کنکور

انگیزه داشتن برای درس خواندن همواره چالش بسیاری از افراد است و چون در دوران کنکور ما برای اینکه نتیجه ی مطلوبی در کنکور بگیریم باید ساعت های طولانی با کتاب ها و تست ها سر و کله بزنیم پس بسیار اهمیت دارد که همواره انگیزه ی خود را تقویت کنیم تا با قدرت بیشتری به مسیر خود ادامه دهیم .

تمامی راهکارهایی که دربالا به آنها اشاره کردیم میتواند باعث افزایش انگیزه ی شما در دوران کنکور شود و جالب است بدانید اگر مصاحبه های رتبه برترها را بخوانید مهم ترین نکته ای که به آن اشاره می کنند این تجسم کردن اهداف و رسیدن به دانشگاه و رشته ی مورد علاقه ی خودمان بهترین نیرو محرکه و انگیزه ی موفقیت ما در کنکور است .

جمع بندی و نکات پایانی

همانطور که گفته شد انگیزه نیروی محرکه ما در انجام کارهاست پس حتما عواملی که باعث کاهش انگیزه میشوند را از زندگی خود حذف کنید و عوامل افزایش انگیزه را جایگزین آن کنید و توجه کنید که انگیزه داشتن تنها یکی از عواملی است که باعث میشود شما به موفقیت برسید اما می توان به جرات گفت مهم ترین عامل در شروع به کار و مسیر شما همین انگیزه است.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.