حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
مهاجرت دانشجویان ایران ، این مشکل پر دردسر
17 آبان 1401 - 11:59
شناسه : 1427

مهاجرت دانشجویان ایران ، این مشکل بزرگ مهاجرت دانشجویان ایران ، مشکل اصلی کشور است. قبل از اینکه به وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی بپردازیم، نگاهی مهم و کلی به مهاجرت داشته باشیم. با کنکور آنلاین همراه باشید. چرا مهاجرت؟ مهاجرت پدیده ای است که از آغاز بشریت وجود داشته است. اصلا تاریخ بشریت پر است […]

ارسال توسط :
پ
پ

مهاجرت دانشجویان ایران ، این مشکل بزرگ

مهاجرت دانشجویان ایران ، مشکل اصلی کشور است. قبل از اینکه به وضعیت مهاجرت دانشجویان ایرانی بپردازیم، نگاهی مهم و کلی به مهاجرت داشته باشیم. با کنکور آنلاین همراه باشید.

چرا مهاجرت؟

مهاجرت پدیده ای است که از آغاز بشریت وجود داشته است. اصلا تاریخ بشریت پر است از مهاجرت های ماجراجویانه. اینطور بگویم، مهاجرت توسط عوامل طبیعی و انسان ساخته و شکل گرفته است و با تغییر جهان به تکامل خود ادامه خواهد داد.

کلمه مهاجرت از کلمه لاتین “migrare” گرفته شده است که به معنای “حرکت از یک کشور به کشور دیگر” است. به این معنا، مهاجرت عملی است از یک مکان به مکان دیگر، به طور داوطلبانه یا غیرارادی.

در سال های اخیر، با افزایش جهانی شدن و پیشرفت های تکنولوژیکی، مهاجرت در بسیاری از نقاط جهان به یک اتفاق رایج تر تبدیل شده است. مهاجرت می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد: بحران اقتصادی، جنگ یا قحطی در سرزمین خود، آزار و اذیت مذهبی یا صرفاً به این دلیل که آنها می خواهند در جای دیگری در سراسر جهان زندگی کنند.

پناهنده و مهاجرت و تفاوت این دو

مهاجرت فرآیند انتقال از مکانی به مکان دیگر است. در دنیای امروز، مردم به دلایل مختلف از جمله عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیطی مهاجرت می کنند. زمانی که مهاجران در جستجوی محافظت در برابر جنگ یا آزار و اذیت از مرزها عبور می کنند، معمولاً به عنوان پناهنده شناخته می شوند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گزارش می دهد که در سال 2017 حدود 65.6 میلیون آواره اجباری در سراسر جهان وجود داشته است که شامل 25.4 میلیون پناهنده، 40.3 میلیون آواره داخلی و 3.1 میلیون پناهجویی است که از کشورهای خود فرار کرده و به دنبال حمایت از جاهای دیگر بوده اند.

مهاجرت دانشجویان ایران چرا و چگونه

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، مفهوم مهاجرت و امر مهاجرت را روشن کردیم. ولی ماجرای ایران کمی فرق دارد. ایران از سال 2010 که تحریم های گسترده تری را تجربه کرد، همین امر باعث افزایش مهاجرت نیز شد. مهاجرت دانشجویان ایران چند دلیل عمده دارد که به نظر می رسد می توان با برنامه ریزی بسیار منسجم و دقیق جلوی این امر را گرفت. دلایل مهاجرت دانشجویان ایران عبارت است از :

  • تحریم های کشور ایران و عدم امکان استفاده از تکنولوژی های بروز
  • عدم حمایت کامل و همه جانبه از نخبگان و متخصصان داخلی
  • مشکلات اقتصادی کشور
  • قوانین دست و پا گیر رشد و پیشرفت تکنولوژی
  • رانت و اختلاس و پارتی در بخش های مختلف سازمانی

البته مهاجرت مختص ایران نیست و همانطور که گفته شد در سراسر دنیا از آغاز بشریت مهاجرت بوده است.

موضوع مهاجرت دانشجویان در ایالات متحده موضوع داغ است. افراد زیادی هستند که معتقدند باید مرزهای خود را به روی مهاجران بیشتری باز کنند. از سوی دیگر عده ای نیز معتقدند که باید مرزهای خود را ببندند و اجازه ورود مهاجران بیشتری به کشور ندهند.

ایالات متحده برای قرن ها مقصد بسیاری از مهاجران بوده است. آنها به دلایل مختلف از جمله فرصت های اقتصادی و تحصیلی به کشور آمده اند. ایالات متحده نیز یکی از معدود کشورهای جهان است که دانشجویان بین المللی را به طور منظم می پذیرد.

بسیاری از دانشجویان ایرانی که به آمریکا مهاجرت می کنند، متاسفانه به کشور باز نمی گردند و این مسئله روز به روز چالش بزرگ تری برای کشور ایجاد می کند. کشور ما به نخبگان و متخصصان نیاز دارد. برنامه ریزی دقیق برای بازگشت دانشجویانی ایرانی در خارج کشور، اشتغال و دادن فرصت های مناسب به نخبگان، می تواند جلوی سیل مهاجرت کنونی را تا حدودی بگیرد. البته از سیاست خارجی کشور نباید غافل شد. تصمیم های سیاست خارجه کشور، تاثیر مهم و به سزایی در امر مهاجرت دارد.

چه باید کرد؟

پاسخ مشخص است. اگر قرار بر مهاجرت باشد، باید ساز و کار و همچنین تشویقی های لازم برای بازگشت متخصصان و دانشجویان در ایران فراهم شود. اگر قرار است جلوی مهاجرت گرفته شود، باید دید در ایران چه بستری می توان فراهم کرد که ترغیب کننده باشد. این مسئله، یک مسئله جدی است و آینده ایران را تایین می کند. امیدواریم با در در نظر گرفتن شرایط و وضعیت کلی جامعه، این مسئله حل شود.

بیشتر بخوانید:

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

آشنایی با بهترین دانشگاه های جهان

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.