حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
چگونه بورس تحصیلی بگیریم؟
12 اسفند 1400 - 16:43
شناسه : 765

چگونه بورس تحصیلی بگیریم بورسیه و گرفتن آن یکی از موضوعات داغ دوران تحصیل دانشجویان است مزایایی که بورس تحصیلی دارد و جایگاه شغلی و علمی که به دنبال ان می توان بدست آورد این موضوع را چالش بر انگیز می کند چرا که دانشجویان زیادی به دنبال آن هستند و شرکت می کنند در […]

ارسال توسط :
پ
پ

چگونه بورس تحصیلی بگیریم

بورسیه و گرفتن آن یکی از موضوعات داغ دوران تحصیل دانشجویان است مزایایی که بورس تحصیلی دارد و جایگاه شغلی و علمی که به دنبال ان می توان بدست آورد این موضوع را چالش بر انگیز می کند چرا که دانشجویان زیادی به دنبال آن هستند و شرکت می کنند در این مقاله توضیحات در مورد اینکه چگونه بورس تحصیلی بگیریم سخن خواهیم گفت پس همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

بورس تحصیلی چیست؟

کمک هزینه ای که دانشگاه کشور مقصد برای دانشجویان با استعداد در نظر می گیرند. تا دانشجویان مختلف بتوانند بدون تهعد خدمت به کشور مقصد از امکانات و مزایای دانشگاه استفاده کنند. جواب به سوال چگونه بورس تحصیلی بگیریم به عوامل بسیاری دخیل است که نسبت به  شرایطی که دارد و تعداد زیاد دانشجویانی که برای رقابت می پردازند.پذیرش آن کمی دشوار است.

انواع بورس چگونه است؟

 • بورسیه(Scholarship): این نوع بورسیه شامل کمک هزینه ای است که دانشگاه می پردازد و به دو صورت کامل و جزیی تقسیم بندی می شود.

کامل : این نوع بورس تحصیلی دست یافتن به آن بسیار سخت است. چرا که شامل کل مبلغ شهریه می شود ، کمک هزینه ای ماهانه به دانشجو پرداخت می شود.

جزیی : در این شرایط که توسط دانشگاه ها بسیار رایج است. مقدار تخفیفی در شهریه به دانشجو داده می شود.

 • فاند(Fund) : فاند اصطلاحی است که شامل تحصیلات تکمیلی می شود و مبلغی است که میتواند توسط استاد دانشگاه یا موسسه خصوصی به دانشجو تعلق بگیرد. در واقع فاند شامل دانشجویان ارشد و دکتری تعلق میگیرد و در ازای رزومه دانشجو و کاری که به عنوان کمک استاد و یا همان استاد یار بودن هزینه دریافت می کند  در حالی که درحال تحصیل نیز هستند و شهریه برای آنها رایگان است.
 • فلوشیپپ(Fellowship): این نوع بورسیه همان فاند است با یک تفاوت که دانشجویان ممتازی و تکمیلی که در ازای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می دهند نیز می توانند در خواست کمک هزینه بکنند.
 • وام(Loan) : وام نیز مختص دانشجویان بین المللی است که میتواند از دانشگاه و دولت براساس سوابق تحصیلی و در ازای میزان موفقیت در پژوهش ها و کارهای تحقیقاتی که انجام می دهند میتوانند تقاضای وام به دولت یا دانشگاه بدهند و کمک هزینه دریافت کنند.

حال که با انواع بورس تحصیلی آشنا شدید درپایین شرایط عمومی برای دریافت بورسیه شرح داده شده است.

 • مدرک زبان : برای دریافت بورس مدرک زبان با نمره قابل قبول و بالا یکی از اساسی ترین شرایطی است که باید داشته باشید.
 • مقاله و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی : کارهای تحقیقاتی انجام شده توسط شما و کار در آزمایشگاه های مختلف جهت انجام آزمایشات و به دنبال ان چاپ مقاله در ژورنال های معتبر جهانی در دریافت بورسیه بسیار موثر است.
 • دانشگاه مبدا : دانشگاهی که تاکنون در آن تحصیل کرده اید و رتبه آن می توان در دریافت بورس تاثیر گذار باشد.
 • ثبت اختراع : اگر اختراع و یا روشی برای ایجاد و ساخت ابزاری مناسب در جهت پیشرفت علم می تواند کمک کننده در دریافت بورس باشد.
 • سن و معدل : طبیعی است که برای دریافت بورس باید معدل خوب و شرایط سنی مناسبی داشته باشید. تا بورس را دریافت کنید. برای برخی دانشگاه ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دانشجویان برای دریافت بورسیه  باید تلاش بسیاری انجام دهند و به گفته دانشجویان مزایا و امکاناتی که در اختیار دانشجویان بورس شده قرار می گیرند. میتواتنند تضمین کننده آینده آنها باشد از این رو میتوانید مقاله با موضوع روش دریافت بورس تحصیلی را نیز مطالعه بکنید. ممنون که با مقاله چگونه بورس تحصیلی بگیریم همراه بودید. می توانید مقالات زیر را هم بخوانید:

مهم ترین ویژگی دانشگاه

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.