حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
ارز دیجیتال کوانت (QNT) چیست؟
14 اسفند 1402 - 13:49
شناسه : 2198

  ارز دیجیتال کوانت (QNT) چیست؟ ارز دیجیتال کوانت با علامت اختصاری QNT یک توکن ERC-20 است که در شبکه کوآنت برای پرداخت هزینه کالا، خدمات و هزینه دریافت مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه ارتباط بین چندین بلاک‌چین را با کمک سیستم عامل اورلجر (Overledger) فعال می‌کند و مشکلات مربوط به قابلیت همکاری […]

ارسال توسط :
پ
پ

 

ارز دیجیتال کوانت (QNT) چیست؟

ارز دیجیتال کوانت با علامت اختصاری QNT یک توکن ERC-20 است که در شبکه کوآنت برای پرداخت هزینه کالا، خدمات و هزینه دریافت مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه ارتباط بین چندین بلاک‌چین را با کمک سیستم عامل اورلجر (Overledger) فعال می‌کند و مشکلات مربوط به قابلیت همکاری بلاک‌چین‌ها را بدون استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده برطرف می‌کند.

Picture3 - ارز دیجیتال کوانت (QNT) چیست؟

هدف ارز دیجیتال کوانت (Quant) رفع چالش ارتباط بین بلاک‌چین‌ها است. این پلتفرم امکان اتصال بلاک‌چین‌های مختلف و همکاری متقابل آنها با همدیگر را فراهم می‌کند. در بلاک‌چین کوانت می‌توان نرم‌افزار‌های متنوعی را نیز تعریف کرد. در این راستا، تیم‌های توسعه‌دهنده برای استفاده از امکانات این شبکه باید توکن QNT را خریداری کنند.

ارز دیجیتال کوانت با علامت اختصاری QNT یک توکن ERC-20 است که در شبکه کوآنت برای پرداخت هزینه کالا، خدمات و هزینه دریافت مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه ارتباط بین چندین بلاک‌چین را با کمک سیستم عامل اورلجر (Overledger) فعال می‌کند و مشکلات مربوط به قابلیت همکاری بلاک‌چین‌ها را بدون استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده برطرف می‌کند.

کوانت از معدود بلاک‌چین‌هایی است که برای اتصال دفاتر مختلف توزیع‌شده و همچنین سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌ها و شبکه‌های موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این رابطه بخوانید‌ : بررسی صرافی های ارز دیجیتال در ایران 1403

در واقع Overledger توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های چند زنجیره ای غیرمتمرکز به نام MApps را برای مشتریان ایجاد کنند. مشتریان برای ایجاد یک MApp در شبکه، ملزم به هولد مقداری توکن QNT هستند.

توکن شبکه کوانت QNT نام دارد. توسعه‌دهندگان برای ایجاد هر چیزی در پلتفرم کوانت به خرید مجوز QNT نیاز دارند. اکوسیستم کوانت کوانت از توکن QNT برای دسترسی به شبکه و پلتفرم Overledger استفاده می‌کند و اشتراک‌گذاری داده‌ها را ایمن می‌سازد. در نتیجه QNT به عنوان بخش مهمی از شبکه، ارزش‌های پروژه را به اشتراک می‌گذارد و از آن حمایت می‌کند.

شبکه کوانت منبع باز نبوده و بنابراین فناوری مورد استفاده در بسیاری از محصولاتی که استفاده می‌کنند دارای حق ثبت است و برای استفاده از آن مجوز لازم است. این شبکه قادر است تا از ریپل، بایننس‌چین، استلار، آیوتا، اتریوم و بیت‌کوین و از بلاک‌چین‌های هایپرلجر متعلق به شرکت فابریک (Hyperledger Fabric)، کوروم متعلق به شرکت جی‌پی مورگان (Quorum JP Morgan) و بلاک‌چین کوردا متعلق به شرکت آر۳ (R3 Corda) پشتیبانی کند.

با توجه به این که پروژه کوانت منبع باز نیست، نحوه کار و جزئیات عملکرد فناوری‌هایی که استفاده می‌کند را به اشتراک نمی‌گذارد.

تاریخچه کوانت

عرضه اولیه (ICO) ارز دیجیتال کوانت در ماه مِی سال 2018 اتفاق افتاد. این عرضه اولیه با موفقیت چندانی همراه نبود زیرا طی آن تنها ۱۱ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. این میزان سرمایه با ۱۶ میلیون دلار یعنی حداقل میزان سرمایه مورد‌نیاز یا همان Soft Cap فاصله قابل‌توجهی داشت و تقریبا ۴ برابر از سقف تعیین‌شده برای فروش این توکن در مراسم عرضه اولیه آن یا همان Hard Cap کمتر بود. در زمان برگزاری این عرضه اولیه ، هر واحد QNT تقریبا ۱.۱ دلار قیمت داشت و این یعنی چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار سرمایه از این مراسم جمع‌آوری شد.

پس از سوزانده شدن تعدادی از این توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸، اکنون موجودی کلی این ارز دیجیتال کمی بیشتر از ۱۴.۵ میلیون واحد است. تقریبا ۴.۵ میلیون واحد ارز QNT به شبکه کوانت اختصاص یافته و ۱۰ میلیون باقیمانده نیز به بازار عرضه شده است. به نظر می‌رسد که Quant Network پس از سوزاندن توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸، مقداری از دارایی‌های خود را به فروش رسانده باشد چراکه در حال حاضر حدودا ۱۲ میلیون واحد QNT در چرخه بازار قرار دارد.

بنیانگذاران کوانت

گیلبرت وردیان (Gilbert Vardian) یکی از بنیانگذاران این شبکه است که قبل از راه‌ اندازی آن به عنوان افسر ارشد امنیت اطلاعات در شرکت نرم‌افزاری وکالینک (Vocalink) فعالیت داشت. او همچنین در زمینه های گوناگون دیگری مانند مدیریت امنیت وزارت دادگستری انگلستان فعالیت داشته است.

از دیگر بنیانگذاران این شبکه پائولو تاسکا (Paolo Tasca) است. تخصص این فرد در زمینه سیستم‌های توزیع‌شده است. قبل از این پروژه دکتر پائولو در زمینه‌های فناوری بلاک‌چین برای سازمان ملل و بانک‌های مرکزی در نقاط مختلف جهان فعالیت داشته است.

هدف کوانت

هدف اصلی ایجاد پروژه کوانت از بین بردن و حذف شکاف بین بلاک‌چین‌ها عنوان شده است. در این پروژه ستون و پایه اصلی، شبکه overledger است و Quant به عنوان اکوسیستمی است که قرار است بستر اقتصاد دیجیتال آینده بر روی آن ساخته شود.

شبکه Overledger توسعه‌دهندگان خود را قادر به ساخت و ایجاد اپلیکیشن‌هایی معروف به MApps برای مشتریانشان می کند. این اپلیکیشن‌ها در واقع برنامه‌های چند زنجیره‌ای غیرمتمرکز هستند و برای ایجاد آنها باید مقدار مشخصی توکن (QNT) را در اختیار داشت. کوانت شبکه‌‌ای را برای توسعه‌‌دهندگان و موسسات به منظور ارتباط همزمان با چندین (DLT) یا فناوری دفتر کل توزیع ‌شده فراهم می‌کند.

عملکرد کوانت

مشکل اصلی در فناوری بلاک‌چین و دفتر کل توزیع شده عدم وجود همکاری بین پروژه‌ها است. کوانت قصد دارد تا با ارتباط بلاک‌چین‌ها با یکدیگر، راه‌حل مناسبی را برای حل این مشکل ارائه دهد. شبکه Overledger در پلتفرم کوانت دسترسی به دیگر بلاکچین‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

علاوه بر وظیفه برقراری ارتباط بین بلاک‌چین‌ها، کوانت لایه‌های مختلفی را ایجاد می کند. این لایه‌های ایجاد شده شامل لایه‌های تراکنش، پیا‌م رسانی، فیلتر‌کردن و سفارش است. لایه تراکنش ذخیره وظیفه مدیریت تراکنش‌ها را بر عهده دارد. انواع اطلاعات شامل داده‌های قرارداد هوشمند و ‌ای تراکنش در لایه پیام‌رسانی قرار دارد. لایه فیلترینگ و سفارش، پیام‌ها به خصوص پیام‌هایی که شامل اطلاعات تراکنش هستند را کنترل می‌کنند.
در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش بیت کوین برای شما فراهم شده است.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-qnt/

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.