حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر
13 تیر 1403 - 11:41
شناسه : 2438

مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر یاوران دانش : تا قبل از کنکور 1402، هر داوطلب در سال کنکور خود، در یک نوبت آزمون سراسری شرکت می‌کرد و نتیجه همان آزمون، معیار انتخاب رشته داوطلب محسوب می‌شد. کنکور 1402 که در دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402، برگزار شد، اولین کنکور دو […]

ارسال توسط :
پ
پ

مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر

یاوران دانش : تا قبل از کنکور 1402، هر داوطلب در سال کنکور خود، در یک نوبت آزمون سراسری شرکت می‌کرد و نتیجه همان آزمون، معیار انتخاب رشته داوطلب محسوب می‌شد. کنکور 1402 که در دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402، برگزار شد، اولین کنکور دو مرحله‌ای بود که داوطلبان در آن شرکت کردند و در انتخاب رشته (ویژگی بهترین مرکز انتخاب رشته)، آزمونی تاثیر بیشتری را داشت که نتیجه بهتری برای داوطلب به همراه داشت. با توجه به تغییراتی که توسط سازمان سنجش اعلام شده است، کنکور 1403 نیز در دو نوبت اردیبهشت و تیر ماه برگزار خواهد شد.
در این مقاله با توجه به تجربه کنکور 1402 و زمان‌بندی دو نوبت کنکور 1403، به بررسی میزان اهمیت هر یک از دو نوبت کنکور خواهیم پرداخت.

Picture1 - مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر

شرایط هر نوبت کنکور 1403 چگونه است؟

کنکور 1403 با سال‌های دیگر متفاوت بوده و شرایط سختی را با خود به‌همراه خواهد داشت. زمان‌بندی دو کنکور و میان آن‌ها؛ امتحانات نهایی، شرایط سختی را ایجاد کرده است. در ادامه شرایط هر یک از کنکورهای 1403 را نیز بررسی خواهیم کرد.

کنکور اردیبهشت ماه 1403 (نوبت اول)

شرایط کنکور اردیبهشت برای اکثر داوطلبین به این شکل خواهد بود که:
•    دروس مدرسه به اتمام نرسیده است و برخی داوطلبان همچنان مدرسه می‌روند.
•    حین آمادگی برای کنکور اردیبهشت، داوطلب باید برای امتحانات نهایی نیز آماده شود.
•    مطالب باید هم تستی کار شود و هم تشریحی.
•    آزمون‌های شبیه ساز کنکور برگزار و داوطلب باید در آن‌ها شرکت کند.

Picture2 - مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر

کنکور تیر ماه 1403 (نوبت دوم)

  •    بعد از امتحانات نهایی، بازه بسیار کوتاه زمانی تا کنکور تیر ماه فاصله دارد.
    •    چالش امتحانات نهایی، داوطلبین را از نظر شرایط روحی و روانی تحت تاثیر قرار می‌دهد.
    •    اغلب داوطلبان انرژی کافی را برای مواجهه با کنکور سخت تیر ماه نخواهند داشت.
    •    سطح علمی داوطلبان پس از امتحانات نهایی بالاتر رفته و رقابت سخت‌تر خواهد شد.

کنکوری که برای داوطلبان سرنوشت‌سازتر خواهد بود

با توجه به تفاسیر هر نوبت کنکور، کنکوری برای داوطلب سرنوشت‌سازتر است که داوطلب در آن کنکور سطح انرژی بالایی داشته و از لحاظ روحی و روانی آمادگی کافی را داشته باشد.

کنکور اردیبهشت‌ ماه برای داوطلبان مهم‌تر از تیر ماه است.

اگر داوطلبان با برنامه درست و اساسی کنکور پیش روند، کنکور اردیبهشت برایشان می‌تواند مهم‌تر باشد و در آن امکان موفقیت بالایی خواهند داشت. این موضوع به آن دلیل است که داوطلبانی که با برنامه کنکور 1403، به درستی پیش رفته‌اند؛
1.    مطالعه دروس و مطالب جدید را تا قبل از عید به پایان رسانده‌اند.
2.    جمع بندی مطالب را از عید به بعد آغاز کرده‌اند.
3.    در حین آمادگی برای کنکور اردیبهشت، برای امتحانات نهایی نیز مطالعه دارند.
4.    آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور را تا اوخر فروردین ماه انجام داده‌اند.

اگر داوطلبان بر این اساس پیش روند، در کنکور اردیبهشت ماه بسیار بهتر و موفق‌تر از تیر ماه عمل خواهند کرد.

Picture4 - مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر

نمی‌توان بر روی کنکور تیر ماه جهت موفقیت حساب باز کرد

چالش امتحانات نهایی 1403 برای داوطلبان

اگر سهم 50 درصدی امتحانات نهایی و تاثیر مستقیم آن بر کنکور را درنظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که قرار است امتحانات نهایی 1403، سخت‌تر از سال‌های قبل برگزار شود و این موضوع به تنهایی چالش مهمی را برای داوطلبان ایجاد خواهد کرد. از آن‌جایی که دقیقاً بعد از امتحانات نهایی تا کنکور تیر، زمان زیادی برای داوطلبان وجود ندارد، فشار امتحانات نهایی و کم کردن انگیزه داوطلبان برای کنکور تیر، از دلایلی است که باعث می‌شود اهمیت کنکور تیر ماه نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یابد.

رقابت بیشتر میان داوطلبان

یک ماه پرچالش امتحانات نهایی، شرایطی را برای همه داوطلبان فراهم می‌کند که با مطالعه دروس، سطح علمی خود را ارتقا داده و همین موضوع باعث می‌شود که رقابت میان داوطلبان بیشتر شود. درواقع ما برای کنکور تیر تعداد خیلی کمی از داوطلبان را خواهیم داشت که با سطح علمی پایین در آن شرکت کنند. اما در کنکور اردیبهشت ماه، رقابت میان داوطلبان آن‌چنان داغ نشده است و برای کسانی که کنکور اردیبهشت ماه را جدی بگیرند، احتمال گرفتن نتیجه بهتر بسیار بالاست.

Picture5 - مقایسه اهمیت کنکور اردیبهشت و تیر

انرژی داوطلبان بسیار پایین و بسیاری بی‌انگیزه خواهند بود

سخت بودن امتحانات نهایی و پشت سر گذاشتن اولین نوبت کنکور، با هر عملکردی از سوی داوطلبان آن‌ها را خسته خواهد کرد و انرژی آن‌ها را کاهش خواهد داد. در مواردی امسال بعد از امتحانات نهایی و قبل از کنکور تیرماه تعداد زیادی از داوطلبین را خواهیم دید که تصمیم می‌گیرند تا پشت کنکور بمانند. همین موضوع برای داوطلبان بسیار چالشی و خطرناک خواهد بود.

جمع بندی
در آزمون سراسری سال 1403، کنکور اردیبهشت بسیار مهم‌تر خواهد بود و داوطلبانی که به کنکور اردیبهشت به عنوان کنکور اصلی نگاه می‌کنند، امکان موفقیت بیشتری را نسبت به دیگر داوطلبان دارند. اگر دانش‌آموزان بتوانند برای کنکور نوبت اول آمادگی لازم را کسب کنند، دیگر برای کنکور تیر ماه نگرانی و استرس نخواهند داشت. در صورت تمایل پیشنهاد میکنم مقاله چگونه انتخاب رشته کنم را مطالعه کنید. در این مقاله به برسی این موضوع پرداختیم که چگونه خودتان انتخاب رشته کنید و در این راستا باید به چه مواردی توجه ویژه داشته باشید.

منبع نوشته: dyavari.com

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.