حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
مصاحبه ویژه با استاد “فرید شهریاری”
28 اردیبهشت 1402 - 10:16
شناسه : 1732

مصاحبه ویژه با استاد “فرید شهریاری“ * درود بر استاد عزیز؛ قصد داریم برای داوطلبان کنکور، چند پرسش پر تکرار را از شما هم بپرسیم! اول از همه، برای ما توضیح دهید که برای رسیدن به یک درصد بالا در درس فیزیک، بچه ها باید از چه منابعی استفاده کنند و چگونه فیزیک را بخوانند؟ […]

ارسال توسط :
پ
پ

IMG 20230518 WA0001 - مصاحبه ویژه با استاد"فرید شهریاری"

مصاحبه ویژه با استاد “فرید شهریاری

* درود بر استاد عزیز؛ قصد داریم برای داوطلبان کنکور، چند پرسش پر تکرار را از شما هم بپرسیم! اول از همه، برای ما توضیح دهید که برای رسیدن به یک درصد بالا در درس فیزیک، بچه ها باید از چه منابعی استفاده کنند و چگونه فیزیک را بخوانند؟

درود بر شما و سپاس از ترتیب دادن این مصاحبه. واقعیت این است که برای درس فیزیک، پیش از هر چیز، درک مفهومی این درس اهمیت دارد. برای این منظور بچه ها از روش های متنوعی استفاده می کنند که همگی، در صورتی که درست و با توجه به ویژگی های شخصی داوطلب انتخاب شده باشند، می توانند منجر به موفقیت شوند.

* ممکن است دقیق تر بفرمایید که منظورتان از «ویژگی های شخصی داوطلب» چیست؟!

البته! پس از بیش از 30 سال زندگی با داوطلبان کنکور و تجربۀ تدریس فیزیک به آن ها، می توانم داوطلبان حرفه ای کنکور را از نظر ویژگی های شخصی به دو دستۀ کلی تقسیم کنم. بچه هایی هستند که مثلاً برای درس فیزیک در یک کلاس کنکور ثبت نام می کنند و به طور منظم هم در کلاس حضور می یابند؛ اما یادگیری اصلی آن ها در کلاس اتفاق نمی افتد! این بچه ها فقط در کلاس مطالب را یادداشت می کنند و اصل یادگیری آن ها، با مطالعۀ بعد از کلاس و در خلوت خودشان اتفاق می افتد. به نظر من، چنین بچه هایی بهتر است به جای کلاس رفتن، از یک منبع خوب کمک آموزشی استفاده کنند. نقطۀ مقابل این بچه ها، کسانی هستند که اگر کامل ترین و بهترین جزوه ها یا کتاب های کمک آموزشی را در اختیارشان بگذاریم، می گویند تا یک معلم آن ها را برایمان توضیح ندهد، چیز زیادی یاد نمی گیریم! کلاس رفتن برای این دسته از دانش آموزان بسیار مفید خواهد بود و توصیه می شود.

* در صحبت هایتان به «منبع خوب کمک آموزشی» اشاره کردید. مشخصاً برای درس فیزیک چه منبعی را توصیه می کنید؟

از آن جایی که من خودم، مولف کتاب های فیزیک شگفت انگیز انتشارات خیلی سبز هستم، کاملاً طبیعی است که همین منبع را معرفی کنم!

* یعنی با این کتاب، بچه ها می توانند فیزیک را مفهومی یاد بگیرند؟

فکر می کنم اگر در اینترنت در مورد کتاب های من جستجویی انجام دهید، خواهید دید که تقریباً همۀ کسانی که در مورد این کتاب ها نظر داده اند، یک نقطۀ قوت آن ها را درسنامه های کامل و بسیار مفهومی آن بدانند که با بیانی روان، چنان نوشته شده که بچه ها خود را سرِ یک کلاس درس تصور می کنند.

* از نظر تست چطور؟ آیا کتاب های شگفت انگیز فیزیک به اندازۀ لازم تست دارند؟

بله! من سعی کرده ام تعداد تست ها به گونه ای معقول باشد که همۀ موضوعاتی را که داوطلب باید بداند، به خوبی پوشش داده شود.

* یعنی تست های همین کتاب برای کنکور کافی است؟

ببینید؛ کنکور یک مسابقه است و چیزی به نام «کافی» برای آن معنی ندارد! آیا شما می توانید بگویید یک قهرمان شطرنج برای شرکت در یک مسابقه، چقدر تمرین کند تا بگوییم دیگر کافی است؟! هر چه بیشتر، بهتر!

* پس اگر داوطلبی فرصت داشت که بیشتر تست بزند، شما چه منبع دومی را به او توصیه می کنید؟

** وقتی کلاس های ما حضوری بود، هر وقت دانش آموزی به من مراجعه می کرد و می گفت من تست های کتاب شگفت انگیز فیزیک را تمام کرده ام و به دنبال منبع دیگری برای تست می گردم، من همان جا از او یک آزمون می گرفتم! آزمون به این ترتیب بود که به طور تصادفی، چند شماره از تست های مبحثی را دانش آموز، مدعیِ تمام کردن آن بود، به او می گفتم و او باید مثل یک معلم، حل آن ها را بدون مکث برایم توضیح می داد! اگر می توانست چنین کاری کند، معلوم می شد که بر تست ها مسلط شده و می تواند سراغ منبع دیگری برود. به نظر من هر کس خواست به منبع دیگر فکر کند، باید اول چنین آزمونی از خودش بگیرد. به عنوان منبعی برای تست بیشتر هم، من معمولاً کتاب دیگری معرفی نمی کنم و از دانش آموز می خواهم تست های دو سه سال اخیر آزمون های قلمچی و گزینۀ 2 و سنجش را بزند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.