حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
آموزش تندخوانی کنکور
24 دی 1400 - 20:57
شناسه : 583
تندخوانی کنکور و به طور کلی آموزش تندخوانی برای همه ی کشورها از جمله کشور خودمان ایران که در آن سرعت مطالعه بسیار پایین است

اهمیت آموزش تند خوانی کنکور تندخوانی کنکور و به طور کلی آموزش تندخوانی برای همه ی کشورها از جمله کشور خودمان ایران که در آن سرعت مطالعه بسیار پایین است نیاز بسیار مهمی است با کنکور آنلاین همراه باشید تا با تندخوانی بیشتر آشنا شویم . تند خوانی چیست؟ تندخوانی مهارتی است که با تعدادی […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

اهمیت آموزش تند خوانی کنکور

تندخوانی کنکور و به طور کلی آموزش تندخوانی برای همه ی کشورها از جمله کشور خودمان ایران که در آن سرعت مطالعه بسیار پایین است نیاز بسیار مهمی است با کنکور آنلاین همراه باشید تا با تندخوانی بیشتر آشنا شویم .

تند خوانی چیست؟

تندخوانی مهارتی است که با تعدادی تمرین و حذف و جایگزین کردن عادت های بد مطالعاتی باعث افزایش چشم گیر سرعت مطالعه ی شما خواهد شد .و نکته ی مهم تراینکه تندخوانی باعث خواهد شد مطالب بیشتری را با تمرکز بیشتر در مدت زمان کوتاه تر یادبگیرید .

سرعت مطالعه ی ایرانیان چقدراست؟

براساس آمار، سرعت مطالعه ی دانشجویان و دانش آموزان ایرانی بین 150 تا 250 کلمه در دقیقه است که در مقایسه با کشورهای اروپایی و کشورهای پیشرفته ی آسیا بسیار آمار پایینی است به طور مثال دانشجویان آمریکایی قادرند 650 تا 800 کلمه در دقیقه را مطالعه کنند و ژاپنی ها که درسرعت بالای  انجام کارها در جهان زبان زد هستند در تندخوانی هم پیشتاز بوده و قادرند 1000 کلمه در دقیقه را مطالعه کنند به همین دلایل اهمیت آموزش تندخوانی کنکور دو چندان می شود .

و باید به این نکته هم توجه کرد که آموزش تندخوانی ، یکی از پیش نیازهای مهم برای حضور در دانشگاه های اروپایی است که متاسفانه این موضوع در سیستم آموزشی کشورما جایی ندارد .

چگونه سرعت مطالعه ی خود را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه ی سرعت مطالعه ی خود ابتدا یک کتابی که متن ساده و روان دارد ( مانند یک کتاب داستانی یا کتاب دین و زندگی ) را برداشته و شروع به مطالعه کنید و حتما ساعت خود را مثلا برای یک تا 5 دقیقه کوک کنید و سپس تک تک کلماتی که مطالعه کردید را بشمارید و آن را بر زمان بر حسب دقیقه تقسیم کنید در این حالت سرعت مطالعه ی شما به دست خواهد آمد.

مزایای تند خوانی:

  • افزایش تمرکز هنگام مطالعه
  • کاهش زمان مطالعه
  • افزایش میزان یادگیری
  • افزایش ماندگاری مطالب در حافظه ی بلند مدت

تصورات اشتباه مطالعه

اغلب افراد فکر می کنند که آرام خواندن و کلمه کلمه خواندن مطالب باعث افزایش تمرکز آنها و درنتیجه یادسپاری بیشتر مطالب میشود اما باید بدانید که این تصور کاملا غلط است و هنگامی که به آرامی مطالعه میکنیم فرصت های بیشتری به ذهن خود میدهیم تا تمرکز خود را از دست بدهد .

یکی از اساسی ترین مشکلات دانش آموزان ، حواس پرتی در هنگام مطالعه است و دانش آموزان به جای اینکه تندخوانی کنکور را تمرین کنند بیشتراز قبل کندتر می خوانند تا تمرکز خود را افزایش دهند.

اولین قدم برای تندخوان شدن چیست؟

تندخوانی یک مهارت است و آموزش هرمهارتی نیاز به زمان و تمرین دارد اما اولین قدم برای تندخوان شدن حذف عادت های بد مطالعاتی و عواملی که باعث کندخوانی ما میشود که در ادامه ی مقاله ی تندخوانی کنکور به تعدادی از عادت های بد مطالعاتی و جایگزین مناسب آن ها اشاره خواهیم کرد .

جالب است بدانید با حذف همین عادت های بعد مطالعاتی سرعت مطالعه ی شما دوبرابر خواهد شد.

عادت های بد مطالعاتی کدام اند؟

کلمه خوانی به جای جمله خوانی : مغز انسان به مفاهیم کار دارد نه کلمات مانند حرف زدن ، ما تایپیست نیستیم که کلمه به کلمه پیش برویم ما در مطالعه به دنبال مفاهیم هستیم.

بلند خوانی  ولب  خوانی به جای چشم خوانی: هنگام بلند خواندن مغز مسیر بیشتری را طی می کند تا مطلب را درک کند اما در هنگام چشم خوانی ، چشم متن را می بیند و مغز آن را درک می کند .

برگشتن چشم ها به متن قبلی: طبق تحقیقاتی اثبات شده است که چشم ما هنگام مطالعه به کلمات قبلی برمیگردد که برای حل این مشکل میتوان از یک خودکار یا فلشر استفاده کنیم و بااستفاده از آن ها متنی که می خوانیم را دنبال کنیم .

برای تندخوان شدن چقدر زمان لازم است ؟

همان طور که اشاره شد تندخوانی یک مهارت است و هرمهارتی نیاز به تمرین و تکرار دارد  وهرچه بیشتر تمرین کنید سرعت مطالعه ی شما بیشتر افزایش خواهد شد و نکته ی بعدی سطح انتظارات شما ار خودتان است ، بعضی ها به 400 کلمه در دقیقه راضی هستد و بعضی ها میخواهند سرعت مطالعه ی آنها خیلی بیشتر ازاینها باشد .

براساس یک قاعده ی کلی روانشناسی، اگر شما 21 روز کاری را تکرار کنید تبدیل به عادت خواهد شد و عکس این قضیه هم برقراره یعنی اگر شما 21 روز سعی کنید که عادت های بد مطالعاتی خود را کنار بگذارید و عادت های جدید و اصولی تر را جایگزین کنید به طور قطع سرعت مطالعه ی شما تغییرات چشمگیری خواهد داشت .

نکته ی پایانی تندخوانی کنکور:

درپایان مقاله ی تندخوانی کنکور باید اشاره کرد که اکثر دانش آموزان کنکوری  تصور می کنند که انجام تمرین های تندخوانی و همچنین تغییر سبک مطالعه ی آنها باعث ازدست دادن زمان خواهد شد اما اگر شما درطی 21 روز بتوانید سرعت مطالعه ی خود را تنها 2 برابر کنید به آسانی همه ی زمانی که برای تمرین های تندخوانی گذاشته اید را جبران خواهید کرد و حتی بسیاری از ضعف ها و تنبلی های قبلی خود را در مدت زمان کوتاه تر جبران خواهید کرد .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.