حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
بررسی ادبیات کنکور
26 بهمن 1400 - 22:27
شناسه : 741
یکی از نکات مهم این است که ضرائب دروس عمومی در تمامی رشته ها و زیرگروه ها باهم برابر است و با توجه به این نکته درس ادبیات ضریب 4 را دارد .

بررسی ادبیات کنکور نظام جدید درس ادبیات در کنکور 25 سوال دارد که داوطلبان باید در مدت زمان 18 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند و حدود 45 ثانیه برای پاسخ دادن به هرتست زمان دارید ازاین جهت بررسی ادبیات کنکور حائز اهمیت است با کنکور آنلاین همراه باشید تا ادبیات را زیر ذره بین […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

بررسی ادبیات کنکور نظام جدید

درس ادبیات در کنکور 25 سوال دارد که داوطلبان باید در مدت زمان 18 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند و حدود 45 ثانیه برای پاسخ دادن به هرتست زمان دارید ازاین جهت بررسی ادبیات کنکور حائز اهمیت است با کنکور آنلاین همراه باشید تا ادبیات را زیر ذره بین قرار دهیم.

ضریب درس ادبیات

یکی از نکات مهم این است که ضرائب دروس عمومی در تمامی رشته ها و زیرگروه ها باهم برابر است و با توجه به این نکته درس ادبیات ضریب 4 را دارد .

ادبیات بالاترین ضریب را دربین دروس عمومی دارد و مهم ترین درس دفترچه ی عمومی است .

بودجه بندی ادبیات کنکور نظام جدید:

دراین بخش از بررسی ادبیات کنکور به بودجه ی بندی آن اشاره خواهیم کرد تا با مباحث تست خیز و پرتکرار ادبیات بیشتر آشنا شوید و این بودجه بندی براساس کنکور های سال های قبل است .

 • بخش قرابت معنایی : 9 تست
 • بخش واژگان و املا : 6 تست ( هرکدام 3 تست )
 • زبان فارسی : 5 تست
 • آرایه ها : 4 تست
 • تاریخ ادبیات : 1 تست

قرابت معنایی مهم ترین بخش ادبیات:

همانطور که دربخش بودجه بندی ادبیات مشاهده کردید بخش قرابت معنایی با 9 تست ، حدود 36 درصد از ادبیات کنکور را تشکیل داده است و اگر با یک برنامه ی درست به تمرین این مبحث بپردازید به راحتی میتوانید درصد بسیارخوبی را از این بخش بگیرید.

و قرابت معنایی از جمله مباحثی است که نیاز به درک ادبی بالایی دارد و همچنین باید روی مفاهیم ادبی که در کتاب درسی مطرح شده اند تسلط کامل داشته باشید .

برای اینکه بیشتر با قرابت معنایی و نحوه ی تست زنی آن آشنا شوید پیشنهاد میکنم مقاله ی کنکور آنلاین در ارتباط با آموزش قرابت معنایی کنکور را مطالعه کنید .

اهمیت بخش واژگان و املا:

در ادامه ی بررسی ادبیات کنکور میرسیم به بخش واژگان و املا که هرکدام به طور جداگانه 3 تست دارند که درمجموع 24 درصد درس ادبیات در کنکور را تشکیل می دهند.

اغلب لغاتی که در کنکور مورد سوال قرار می گیرند در فهرست لغات آخر کتاب هستند اما معمولا یک تست در کنکور از لغات درون متن کتاب مطرح میشود پس یادگرفتن لغاتی که در فهرست لغات هستند در اولویت قرار دارد.

یکی از نکات قابل توجه طراحان کنکور برای بخش لغت و املا واژگان هم آوا هستند که به یک شکل تلفظ میشوند اما معنای متفاوتی دارند که همه ساله مورد ازاین لغات بسیار در کنکور می بینیم .

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که حتما در فهرست لغات همه ی معانی مربوط به یک لغت را یادبگیرید و همچنین به جمع و مفرد بودن لغات توجه کنید .

یادگیری بخش  لغت املا نه تنها برای 6 تست مستقیم خود بلکه به طور غیرمستقیم در آرایه ها و قرابت معنایی هم اهمیت بالایی دارد زیرا هرچقدر شما با معانی و مفاهیم کتاب درسی بیشتر آشنا باشید درک ادبی شما و در نهایت توانایی شما در پاسخ گویی به تست های ادبیات بیشتر خواهد شد .

مباحث مهم زبان فارسی کدام اند؟

مبحث زبان فارسی  حدود 20 درصد درس ادبیات را تشکیل می دهد و خیلی از دانش آموزان به بهانه های مختلف مانند سخت بودن و وقت گیر بودن این مبحث را حذف می کنند که باتوجه به 5 تست مستقیمی که دارد کار منطقی به نظر نمی رسد.

مباحث مهم زبان فارسی عبارتند از:

 • گروه اسمی
 • نقش واژه
 • انواع جمله از نظر چند جزئی بودن
 • انواع ( و ، را وغیره)
 • حذف و انواع آن

و ازبین موارد بالا 3 مورد اول تست خیز ترین و همچنین پایه ای ترین مباحث دستور زبان فارسی هستند و میتوان انتظار داشت سه تست از پنج تست کنکور را تشکیل دهند .

ذکر این نکته ضروری است که واقعا مبحث دستورزبان فارسی آنچنان سخت و پیچیده نیست اما باید حتما تست های زیادی را برای این مبحث حل کنید و از جمله مباحثی است که نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارد . میتوانید مقاله آموزش قرابت معنایی کنکور را هم بخوانید.

بررسی آرایه های ادبی

در بررسی ادبیات کنکور میرسیم به یکی از سخت ترین مباحث ادبیات یعنی مبحث آرایه های ادبی که 16 درصد از ادبیات را در کنکور به خود اختصاص می دهد .

پاسخ دادن به سوالات آرایه ها نیاز به درک ادبی بالا دارد و باتوجه به تیپ تست های آرایه ها شما باید در عین واحد تمامی مفاهیم چند آرایه را در ذهن خود داشته باشید و بررسی کنید که این کار بسیار دشواری است اما در ادامه یکسری از آرایه های ساده اما مهم را برای شما معرفی خواهیم کرد .

آرایه های مانند ( حسن تعلیل ، اسلوب معادله ،تضاد و تناقص، اغراق، تشبیه و انواع آن ، کنایه ) بسیار ساده هستند ومعمولا میتوان با همین 7 آرایه ساده یک یا دو گزینه و حتی گاها 3 گزینه  را حذف کرد و به جواب نهایی رسید .

البته توجه کنید یادگیری تمامی آرایه های ادبی برای پاسخ دادن به سوالات آرایه ها الزامی است .می توانید مقاله آموزش آرایه تشبیه را هم بخوانید.

تاریخ ادبیات ساده ترین بخش ادبیات کنکور

و آخرین بخش از بررسی ادبیات کنکور مربوط به تاریخ ادبیات است که تنها یه تست و کلا 4 درصد ادبیات کنکور را تشکیل میدهد .

و دراین بخش معمولا نام نویسنده و آثارآنها و قرن ها مورد سوال قرار میگیرد البته در کنکور 1399 سوالاتی مربوط به این بیت از کیست؟ یا این متن از کیست ؟ نیز مطرح شدند .

به طور کلی بخش تاریخ ادبیات کنکور نظام جدید در مقایسه با نظام قدیم بسیار کمتر است و حتی بعد از عید هم میتوان با یک زمان کم این مبحث را جمع بندی کرد .

معمولا دانش آموزان از روش های مانند کلید و نشانه گذاری برای حفظ کردن مطالب این مبحث استفاده می کنند .

مرور کلی بررسی ادبیات کنکور

همانطور که اشاره شد ادبیات مهم ترین درس عمومی است و اولین درسی است که شما به آن پاسخ خواهید داد پس میتواند در ادامه ی روند آزمون کنکور شما از لحاظ روحی تاثیرگذار باشد و از طرفی کسب درصد بالا دراین درس  باتوجه به ضریب بالای آن میتواند رتبه ی کنکور شما را بسیار تحت تاثیر قرار دهد .

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.