حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
تغذیه ی کنکوری چگونه باید باشد ؟
02 بهمن 1400 - 12:44
شناسه : 612
قطعا علاوه ی درس خواندن و برنامه ی مطالعاتی عواملی دیگر از جمله تغذیه ی کنکوری در موفقیت ما در کنکور اهمیت دارند .

بررسی تغذیه ی کنکوری مبحث تغذیه در تمام عمر آدمی بسیار مهم است اما اهمیت آن در دوران کنکور دو چندان میشود و قطعا علاوه ی درس خواندن و برنامه ی مطالعاتی عواملی دیگر از جمله تغذیه ی کنکوری در موفقیت ما در کنکور اهمیت دارند . با کنکور آنلاین همراه باشید تغذیه و مغز […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

بررسی تغذیه ی کنکوری

مبحث تغذیه در تمام عمر آدمی بسیار مهم است اما اهمیت آن در دوران کنکور دو چندان میشود و قطعا علاوه ی درس خواندن و برنامه ی مطالعاتی عواملی دیگر از جمله تغذیه ی کنکوری در موفقیت ما در کنکور اهمیت دارند . با کنکور آنلاین همراه باشید

تغذیه و مغز

مغر مهم ترین بخش بدن است که نیاز به سوخت و انرژی و استراحت دارد و ما به وسیله ی تغذیه ی درست و اصولی سوخت مورد نیاز آن را تامین میکنیم و به وسیله ی خواب ، استراحت و ریکاوری مغز را تامین میکنیم و اگر هرکدام ازاین ها ( تغذیه و خواب) مناسب نباشد ما انرژی کافی برای انجام فعالیت های خود نخواهیم داشت وهمیشه به نوعی کسل وبه حال خواهیم بود .

عادت های بد غذایی

درادامه ی مقاله ی تغذیه ی کنکوری به ررسی چند مورد از عادت های بدغذایی که دانش آموزان دارند خواهیم پرداخت.

 • یکی از عادت های بد غذایی، بچه ها بیشتر به علاقه ی خود در تغذیه توجه میکنند و درکل برنامه ی غذایی خود به طور مثال فست فود استفاده میکنند .پس باید در کنار علاقه و ذائقه ی غذایی خود به ارزش مواد غذایی توجه کنیم .
 • حذف صبحانه یکی دیگر از عادت های بد دانش آموزان است که در ادامه بررسی مفصل آن خواهیم پرداخت .
 • استفاده بیش ازاندازه از غذاهای بیرون بر و رستورانی به جای غذای خانگی .

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی کنکوری

صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی یک کنکوری است که مطالعه ها دراین زمینه نشان می دهد که افرادی که صبحانه ی کامل و مغذی میخورند توانایی حل مساله ، تمرکز و خلاقیت بیشتری در طول روز دارند که هر سه مورد برای یک کنکوری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حیاتی است .

و یک نکته ی دیگر راجب صبحانه این است که حتما صبحانه خود را قبل ساعت 9 صبح میل کنید .

مواد غذایی مفید برای یک کنکوری

دراین قسمت از تغذیه ی کنکوری به چند مورد ازگروه های غذایی اشاره خواهیم کرد که بسیار مفید بوده و باعث بهبود عملکرد مغز و فعالیت های بدنی خواهند شد .

 • موادغذایی حاوی گروه ویتامین های B ( مانند: ماهی سالمون ، سبزیجات ، گوشت ، جگر و تخم مرغ)
 • مواد غذایی حاوی کلسیم ( مانند : شیر ، لبنیات و حبوبات )
 • مواد غذایی حاوی منیزیم( مانند : بادام ، کنجد ، دانه ی آفتااب گردان ،بادام هندی و شیر)

مواد غذایی مضر

 • فست فود و غذاهای آماده
 • نوشابه های انرژی زا و مواد با کافئین بالا

درمورد مصرف این مواد غذایی باید اشاره کنیم که قطعا حذف کامل این مواد غذایی برای همه ممکن نیست اما میتوان مصرف آنها را به حداقل رساند .

استرس چاقی در دوران کنکور

در دوران کنکوربا توجه به کاهش تحرک و نشستن بیش ازاندازه پشت میز مطالعه خیلی از دانش آموزان استرس چاقی دارند و به همین علت مصرف مواد غذایی خود را بسیار کاهش می دهند که همین موضوع باعث کاهش انرژی و تمرکز آنها درطول روز میشود .

و از طرفی پرخوری زیاد علاوه بر افزایش وزن و چاقی باعث سنگینی و خستگی  شما شده و درنتیجه بازهم انرژی و تمرکز کافی برای مطالعه را نخواهید داشت .

بهترین راحل رعایت تعادل در حجم غذای مصرفی در هروعده ی غذایی و همچنین افزایش کیفیت و ارزش موادغذایی مصرفی است .

نکته ی مهم راجب تغذیه ی کنکوری

در روزهای قبل امتحان ،آزمون ها و مهم تراز همه روز کنکور مواد غذایی جدیدی که قبلا در برنامه ی تغذیه شما نبوده است  را امتحان نکنید چون ممکن است با معده و سیستم گوارشی شما سازگار نباشد و باعث مسمومیت شما شود .

رعایت برنامه ی تغذیه ای دربلند مدت نتیجه میدهد پس انتظار نداشته باشید با مصرف شب امتحانی برخی مواد بتوانید نتیجه و بازدهی خوبی داشته باشید .

جمع بندی تغذیه ی کنکوری

بامطالعه ی این مقاله حتما از اهمیت تغذیه در زندگی و به ویژه دوره ی کنکور آشنا شده اید و وقتی اسم برنامه برای تغذیه به گوشمان می رشد انتظار خوردن موادغذایی گران قیمت را داریم اما آنچه در اولویت قرار دارد مصرف درست وبا برنامه ی مواد غذایی است که افزایش کارایی مغز و بهبود عملکرد آن خواهد شد و توجه داشته باشید که برای موفقیت درکنکور حتما باید به عوامل پیرامونی درس خواندن از جمله تغذیه و خواب مناسب توجه داشته باشیم .

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.