حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
نگاه کلی به آموزش کنکوری گردش مواد
27 دی 1400 - 16:14
شناسه : 595
مبحث گردش مواد به فصل 4 زیست دهم مربوط میشود که همه ساله تست های زیادی به طور مستقیم و غیر مستقیم از این فصل مطرح میشود که در ادامه به آموزش کنکوری گردش مواد و نحوه ی مطالعه ی آن خواهیم پرداخت .

نگاه کلی به آموزش کنکوری گردش مواد مبحث گردش مواد به فصل 4 زیست دهم مربوط میشود که همه ساله تست های زیادی به طور مستقیم و غیر مستقیم از این فصل مطرح میشود که در ادامه به آموزش کنکوری گردش مواد و نحوه ی مطالعه ی آن خواهیم پرداخت . با کنکور آنلاین همراه […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

نگاه کلی به آموزش کنکوری گردش مواد

مبحث گردش مواد به فصل 4 زیست دهم مربوط میشود که همه ساله تست های زیادی به طور مستقیم و غیر مستقیم از این فصل مطرح میشود که در ادامه به آموزش کنکوری گردش مواد و نحوه ی مطالعه ی آن خواهیم پرداخت . با کنکور آنلاین همراه باشید.

بودجه بندی فصل گردش مواد در کنکور

  • 4 سوال در کنکور 1400
  • 7 سوال در کنکور 99

به استثنای کنکور 99 که تست های زیادی از فصل گردش مواد مطرح شد اما به طور میانگین و حتی براساس کنکور های نظام قدیم 4 تست برای این فصل میتوان در نظر گرفت .

بررسی فصل گردش مواد

فصل 4 زیست سال دهم ( گردش مواد) از 4 گفتار تشکیل شده است :

  • گفتار اول: قلب
  • گفتار دوم : رگ ها
  • گفتارسوم: خون
  • گفتار چهارم : تنوع گردش مواد در جانداران

که در ادامه ی آموزش کنکوری گردش مواد به بررسی آنها خواهیم پرداخت .

بررسی گفتاراول ( قلب)

دراین گفتار به ساختار قلب انسان آشنا می شویم و لایه هایی که قلب انسان ازآن تشکیل شده است که بسیار اهمیت دارند و این گفتار دارای یک فعالیت بسیار مهم و تست خیز است فعالیت صفحه ی50 که درارتباط با تشریح مغز گوسفند است که در کنکور 1400 از آن تست مطرح شده بود .

و درانتهای گفتار اول، بحث نوار قلب و الکتروکاردیوگرام مطرح میشود که یکی از مباحث مهم و تست خیز کنکور و آزمون های آزمایشی است .

بررسی گفتار دوم ( رگ ها )

دراین گفتار با انواع رگ( سرخرگ ،سیاهرگ ، مویرگ) و لایه های تشکیل دهنده ی آنها  آشنا میشویم که این فصل قابلیت ترکیب پذیری بسیار زیادی هم با خود گفتارهای فصل گردش مواد و هم فصل های دیگر ( تنفس ، دفع مواد و …..) را دارد .

درانتهای فصل با دستگاه  لنفی و تنظیم دستگاه گردش خون و عوامل موثر درآن آشنا میشویم .

بررسی گفتارسوم ( خون)

درادامه ی آموزش کنکوری گردش مواد میرسیم به گفتار سوم و مبحث خون که دراین گفتار به بررسی بافت خون و اجزای تشکیل دهنده ی آن ( گلبول قرمز، گلبول سفید و گرده ها) می پردازد دراین گفتار یکی از مباحث اصلی و تست خیز که درانتهای گفتار به آن اشاره شده فرآیند انعقاد خون است که پایه ثابت آزمون های آزمایشی است .

بررسی گفتار چهارم( تنوع گردش مواد در جانداران):

گفتار چهارم از جمله بخش های مهم مباحث جانوری کنکور است که معمولا سوالات به صورت ترکیبی از این گفتار مطرح میشوند .

چراباید گردش مواد را حتما بخوانیم؟

فصل گردش مواد علاوه براینکه به تنهایی 8 الی 10 درصد زیست را شامل میشود مانند اغلب فصل های زیست دهم ازفصل های پایه و مهم زیست شناسی  است و نکاتی که دراین فصل آموزش داده میشود قابلیت ترکیب شدن با اکثر فصل های زیست را دارد پس به هیچ وجه این فصل را نه تنها حذف نکنید بلکه توجه ویژه به آن داشته باشید .

نکته ی پایانی آموزش کنکوری گردش مواد:

درپایان مقاله ی آموزش کنکوری گردش مواد ، باید اشاره کرد که حتما تست زنی برای این فصل را جدی بگیرید چون باید با سبک تست هایی که از این فصل مطرح میشود آشنا شوید تا در کنکور غافل گیرنشوید و در دوران جمع بندی تست های ترکیبی ازاین فصل حل کنید تا به تسلط کامل برسید .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.