حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
افزایش ساعت مطالعه برای کنکور با چند روش اجرایی
27 خرداد 1403 - 12:20
شناسه : 2387

افزایش ساعت مطالعه برای کنکور با چند روش اجرایی برخی معتقدند که افزایش ساعت مطالعه، کلید ورود به دانشگاه‌های برتر است. اما اینکه ساعت‌ها پای کتاب‌ها بنشینید و مطالب را حفظ کنید کافی خواهد بود؟ بی‌شک، تلاش و پشتکار در هر مسیری لازم است، اما افزایش ساعت مطالعه زمانی موثرتر خواهد بود که همراه با […]

ارسال توسط :
پ
پ

افزایش ساعت مطالعه برای کنکور با چند روش اجرایی

برخی معتقدند که افزایش ساعت مطالعه، کلید ورود به دانشگاه‌های برتر است. اما اینکه ساعت‌ها پای کتاب‌ها بنشینید و مطالب را حفظ کنید کافی خواهد بود؟ بی‌شک، تلاش و پشتکار در هر مسیری لازم است، اما افزایش ساعت مطالعه زمانی موثرتر خواهد بود که همراه با مطالعه هوشمندانه و با برنامه باشد.

فاکتورهایی مثل چیدمان مناسب برنامه روزانه، تکنیک‌های مطالعاتی نظیر تقسیم‌بندی زمان، استفاده از روش‌های یادگیری فعال و تست‌زنی منظم، تعادل بین درس و استراحت و حفظ سلامت جسم و روان کمک می‌کنند تا دانش‌آموزان علاوه بر افزایش ساعت مطالعه برای کنکور؛ با صرف زمان کمتر، بازدهی بیشتری داشته باشند.

در ادامه روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که هر دانش‌آموز بتواند با شناسایی روش یادگیری منحصربه‌فرد خود، طوری ساعت‌های درس خواندنش را افزایش دهد که کیفیت مطالعه حفظ شود.

آیا برای موفقیت در کنکور باید ساعات زیادی درس بخوانید؟ چالش‌های افزایش ساعت مطالعه

کنکور، اتفاقی است که گاهی مثل غولی عظیم در برابر داوطلبان قرار می‌گیرد. این آزمون نه تنها یک ارزیابی علمی است، بلکه آزمونی برای سنجش سایر مهارت‌های داوطلبان به شمار می‌رود. ازاین‌رو بسیاری از دانش‌آموزان در جستجوی راه‌هایی هستند که بتوانند با استفاده از آن‌ها، مهارت‌های خود را بهبود بخشند. یکی از این مهارت‌های مهم، توانایی مطالعه در طولانی‌مدت است. حتما ضرب‌المثل هر که بامش بیش، برفش بیشتر را شنیده‌اید. در کنکور هم هر کس تلاش بیشتری کند و بیشتر درس بخواند، بدون شک احتمال موفقیتش بیشتر است.

به یاد داشته باشید افزایش ساعت مطالعه یک فرآیند تدریجی و مستلزم برنامه‌ریزی دقیق، هدف‌گذاری واقع‌بینانه، مدیریت زمان هوشمندانه و… است. البته در نهایت هدف باید این باشد که نه تنها زمان بیشتری را صرف مطالعه کنید، بلکه با استفاده بهینه از هر دقیقه، از حداکثر پتانسیل یادگیری خود بهره ببرید.

اما مشکلی که در روند موفقیت اغلب دانش‌آموزان اختلال ایجاد می‌کند، این است که این داوطلبان نه تنها با کمبود وقت مواجه می‌شوند؛ بلکه روش افزایش ساعت مطالعه برای کنکور را هم نمی‌دانند. این بچه‌ها هر روز برنامه می‌ریزند که حجم مطالعه خود را بیشتر کنند، اما در اجرای آن شکست می‌خورند و به تدریج تمام انگیزه و انرژی خود را از دست می‌دهند. اینجاست که باید کار را به کاردان سپرد و جلوی ضررهای بعدی را گرفت. یک مشاور باتجربه با یک برنامه‌ریزی درسی اصولی، موفقیت در کنکور را تضمین خواهد کرد. اگر شما هم به دنبال این فرد می‌گردید، کافیست به صفحه مشاوره کنکور مراجعه کنید تا با پر رضایت ترین تیم مشاوره کنکور آشنا شده و از صفر تا صد مشاوره کنکور در این دوران بهره‌مند شوید. مشاوران نوتروفیل نه تنها جزو رتبه‌های برتر بوده‌اند، بلکه موفق شده‌اند دانش‌آموزان رتبه برتری متعددی هم بسازند. برای دریافت مشاوره و اطلاع از طرح‌های این موسسه به لینک بالا مراجعه کنید.

10 روش که می‌تواند شما را به حداکثر زمان مطالعه برساند

هر چه به روزهای کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، بسیاری از دانش‌آموزان دچار استرس می‌شوند. زیرا این افراد با مقایسه حجم مطالب مطالعه نشده نسبت به زمان باقی‌مانده، دنبال راهی هستند تا همه کتاب‌ها را تا موعد مقرر تمام کنند.

در این بین کسی برنده است که از مدت‌ها قبل فکر این روزها را کرده و با افزایش تدریجی ساعت مطالعه توانسته مطابق بودجه‌بندی آزمون‌ها پیش برود. و حالا درست جایی ایستاده که باید باشد. اگر می‌خواهید حس در ماه‌های آخر کنکور اضطراب کمتری داشته باشید و با آرامش کامل، برنامه خود را اجرا کنید؛ چند روش افزایش ساعت مطالعه برای کنکور در ادامه توضیح داده شده است:

برنامه‌ریزی، نقشه گنج موفقیت

اولین قدم در مسیر افزایش ساعت مطالعه، داشتن یک برنامه دقیق و منظم است. یک برنامه‌ریزی حجمی – زمانی استاندارد به شما کمک می‌کند تا با کمبود وقت مواجه نشوید و به طور هدفمند به سمت هدفتان حرکت کنید. بدانید قرار است هر روز چند ساعت درس بخوانید و چشم‌اندازی از برنامه آینده خود و ساعت‌هایی که مطالعه می‌کنید، داشته باشید.

هدف‌گذاری، قطب‌نمای پیشرفت

برای افزایش انگیزه و تعهد به برنامه، با اجرای مراحل زیر می‌بینید که به تدریج در برنامه میان‌مدت و طولانی‌مدت خود چقدر زمان مطالعه‌تان بیشتر شده است:

 • اهداف واقع‌بینانه و قابل‌اندازه‌گیری تعیین کنید.
 • هدفی که نه آن‌قدر دور باشد که دلسردتان کند و نه آن‌قدر آسان که نیازمند تلاش خاصی نباشد.
 • در یک برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و با حداقل زمانی که فکر می‌کنید برای شما مناسب است (مثلا روزی 4 ساعت) شروع کنید.
 • سپس سعی کنید هر روز با برداشتن قدم‌های کوچک مثلا یک ربع، به این زمان اضافه کرده و پایبند به اجرای آن باشید.
 • به‌این‌ترتیب بعد از چند ماه از 4 ساعت مطالعه در روز به 10 ساعت خواهید رسید.

آهسته و پیوسته حرکت کنید

حتما داستان مسابقه خرگوش و لاک‌پشت را شنیده‌اید. رمز موفقیت در کنکور این است که تعادل را حفظ کنید. بعضی از بچه‌ها دچار هیجان لحظه‌ای می‌شوند و برنامه‌ای می‌ریزند که هر روز باید بدون وقفه درس بخوانند. مطمئنا بعد از چند روز دل‌زده شده و مطالعه را رها می‌کنند. این روند که به مطالعه سینوسی معروف است، بدترین تله‌ای است که باعث شکست داوطلبان می‌شود.

ساعت بدن خود را تنظیم کنید

جالب است بدانید بدن ما مثل یک ساعت قابل‌تنظیم است. پس از این قابلیت برای عادت کردن به مطالعه طولانی مدت، نهایت بهره را ببرید.

 • در برنامه‌ریزی هر روز یک ساعت مقرر را برای شروع و پایان مطالعه در نظر بگیرید و به مرور، این زمان را افزایش دهید
 • در ساعت خاصی بیدار شوید و بخوابید
 • حتی برای غذا خوردن و استراحت بین مطالعه هم، زمان‌های مشابهی را فیکس کنید.

زمان‌های مرده را پیدا کنید

زمان ارزشمندترین دارایی شما در دوران کنکور است. یادگیری مدیریت زمان، به شما کمک می‌کند تا از هر دقیقه نهایت استفاده را ببرید. از تکنیک‌هایی مانند پومودورو برای تقسیم زمان مطالعه به بخش‌های کوتاه و کارآمد استفاده کنید. همچنین، زمان‌های پرتی مانند تایم‌های رفت‌وآمد به مدرسه، کلاس یا باشگاه را شناسایی و از آن برای مرور مطالبی که تمرکز زیادی نمی‌خواهند بهره ببرید. به این ترتیب میبنید که زمان بیشتری را مشغول مطالعه هستید.

زمان خوارها را شناسایی کنید

تلفن همراه، فضاهای مجازی، ساعت‌های مکالمه با دوستان، کش دادن زمان غذا خوردن و… شاید به‌تنهایی و در لحظه زمان زیادی از شما نگیرند؛ اما در پایان روز می‌بینید کلی از وقت شما را تلف کردند و مانع اجرای برنامه شده‌اند.

محیط مطالعه، بستری برای تمرکز

مکانی آرام و خلوت را برای مطالعه انتخاب کنید. جایی که از عوامل حواس‌پرت کن مانند تلویزیون، گوشی موبایل و سروصدای دیگران دور باشید. نور کافی، تهویه مناسب و دمای مطلوب، از دیگر فاکتورهای مهم برای ایجاد یک محیط مطالعه ایده‌آل هستند.

به‌علاوه بهتر است جای مطالعه ثابتی داشته باشید. زیرا ذهن انسان به طور ناخواسته با تغییر مقابله می‌کند. یعنی هر بار که جایتان عوض شود، مدتی طول می‌کشد تا به محیط عادت کنید و تمرکزتان را به حداکثر برسانید.

استراحت، سوخت ذهنتان

Picture2 1 - افزایش ساعت مطالعه برای کنکور با چند روش اجرایی

مطالعه بدون وقفه، نه تنها بازدهی ندارد، بلکه باعث خستگی ذهنی و افت تمرکز می‌شود. در بین ساعات مطالعه، به طور منظم استراحت کنید. کمی قدم بزنید، چشمانتان را ببندید و به موسیقی آرام گوش دهید. با ذهنی شاداب و پرانرژی به مطالعه بازگردید. مثلا می‌توانید به ازای هر یک ساعت، یک ربع استراحت کنید. این زمان به توانایی هر فرد بستگی دارد. زیرا بعضی از بچه می‌توانند تا 2 ساعت هم با تمرکز بالا مطالعه کنند؛ اما برخی دیگر بعد از 45 دقیقه یا یک ساعت خسته می‌شوند. البته سعی کنید به‌مرور تمرکزتان را افزایش دهید.

تغذیه سالم، رمز سلامتی ذهن

تغذیه مناسب، نقش کلیدی در عملکرد مغز دارد. پس اگر میخواهید برای ماه‌ها مطالعه انرژی داشته باشید، باید به تغذیه خود اهمیت دهید.

 1. از مصرف فست‌فود، شیرینی‌جات و نوشابه‌های گازدار خودداری کنید: زیرا انرژی این غذاها خیلی سریع در خون شما آزاد می‌شود و فقط برای مدت کوتاهی احساس سیری می‌کنید.
 2. مواد غذایی مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، مغزها و لبنیات استفاده کنید: این خوراکی‌ها با خارج کردی تدریجی انرژی‌شان، قند خونتان را برای مدت طولانی بالا نگه می‌دارند و انرژی شما را حفظ می‌کنند. همچنین، نوشیدن آب کافی برای هوشیاری و تمرکز شما مفید خواهد بود.

خواب کافی، شارژ شبانه ذهن

خواب، زمانی برای بازسازی و احیای قوای ذهنی و جسمی است. کمبود خواب، تمرکز و حافظه شما را مختل می‌کند و راندمان مطالعه را به شدت کاهش می‌دهد. برای داشتن یک خواب باکیفیت، از انجام فعالیت‌های تحریک‌کننده مانند کار با گوشی موبایل قبل از خواب خودداری کنید تا در طول روز، انرژی کافی برای ساعت‌های طولانی مطالعه داشته باشید.

بهترین روش مطالعه را پیدا کنید

روش‌های زیادی برای مطالعه و تمرکز وجود دارد که هر کدام برای برخی از دانش‌آموزان موثر بوده است. اما شما باید روشی را پیدا کنید که برای شما مناسب است. نکته‌برداری، خلاصه‌نویسی، فلش کارت، مرور چندباره، استفاده از ویدئو آموزشی و… می‌توانند روند یادگیری شما را سریع‌تر کنند. برای مطالعه بیشتر در این مورد، مقاله راهکارهای افزایش سرعت مطالعه از سایت نوتروفیل می‌تواند برای شما مفید باشد.

ساعت اوج انرژی‌تان را شناسایی کنید

همه دانش‌آموزان در بعضی درس‌ها یا برخی مباحث ضعف دارند و معمولا به‌سختی سراغ آن می‌روند. حتما این درس‌ها را در ساعات اوج انرژی خود مطالعه کنید. زیرا در طول روز به تدریج توان ذهنی شما کمتر می‌شود و اگر بخواهید این مطالب سخت را با خستگی بخوانید، بیشتر از قبل از آن متنفر خواهید شد.

بقچه‌ای درس نخوانید

بعضی داوطلبان عادت دارند مثل دوران مدرسه، یک کتاب را بردارند و تا پایان روز همان را مطالعه کنند. این روش شاید برای چند روز جواب بدهد. اما مفید نخواهد بود. شما باید در برنامه خود حداقل 3 درس را برای هر روز داشته باشید. به‌این‌ترتیب هم تنوع مبحثی رعایت شده و هم ذهن شما یاد می‌گیرد که به راحتی بین درس‌های مختلف جابه‌جا شود و سر جلسه کنکور بتواند همزمان از عهده درس‌های مختلف برآید.

تنوع ایجاد کنید

فراموش نکنید که شما ربات نیستید. ممکن است برخی روزها انرژی کمتری داشته باشید تا جایی که اصلا نخواهید از رختخواب بلند شوید. پس با ایجاد تنوع به خودتان انگیزه دهید. مثلا برخی اوقات محل مطالعه را تغییر دهید یا بجای نشستن قدم بزنید، بلند بلند درس بخوانید و یا حتی از یک دوست بخواهید که با هم مطالعه کنید. حواستان باشد که این موارد استثنا، فقط برای مواقع ضروری هستند.

الگوبرداری و یادگیری از نفرات برتر مسیر شما را کوتاه‌تر می‌کند

Picture3 1 - افزایش ساعت مطالعه برای کنکور با چند روش اجرایی

هر یک از نکاتی که در مورد تکنیک‌های افزایش ساعت مطالعه کنکور توضیح دادیم، شاید به ظاهر ساده و پیش افتاده باشند؛ اما وقتی همه آنها را هم‌زمان اجرا کنید، مانند یک اهرم قوی برای شما عمل خواهند کرد. البته شاید به‌تنهایی نتوانید همه اینها را در برنامه خود قرار دهید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با نفرات برتر کنکور مشورت کرده و از تجربیات آنها در افزایش ساعت مطالعه و مدیریت زمان استفاده کنید.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.