حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
معرفی کسب و کار صنایع دستی
26 آذر 1400 - 10:09
شناسه : 592
با کنکور آنلاین همراه باشید تا کمی درباره معرفی کسب و کار صنایع دستی صحبت کنیم. کسب و کاری که جذابیت های خاص خودش را دارد

معرفی کسب و کار صنایع دستی صنایع دستی رشته ای است که فرد میتواند با تکیه به تجربه و دانش خود به خلق و ساخت آثاری بپردازد که بسیار کاربردی بوده و ارزشمند باشد. صنایع دستی هر کشوری جز میراث با ارزش و روایتگر تاریخ آن خطه از روی کره زمین است. با مطالعه این […]

ارسال توسط : نویسنده : رضا سرخی
پ
پ

معرفی کسب و کار صنایع دستی

صنایع دستی رشته ای است که فرد میتواند با تکیه به تجربه و دانش خود به خلق و ساخت آثاری بپردازد که بسیار کاربردی بوده و ارزشمند باشد. صنایع دستی هر کشوری جز میراث با ارزش و روایتگر تاریخ آن خطه از روی کره زمین است. با مطالعه این مقاله با عنوان معرفی کسب و کار صنایع دستی ، با این رشته وشغل صنایع درستی در ایران آشنا می شوید. با کنکور آنلاین همراه باشید.

آشنایی با رشته کسب و کار صنایع دستی

صنایع دستی جز رشته هایی است که در تلاقی بین هنر و صنعت قرار گرفته است و فرد می تواند با کمترین وابستگی به ماشین آلات روز دنیا و تنها با متکی به هنر خود آثار منحصر بفردی را بسازد. که قطعا صنایع دستی زیبایی و نوعی هویت نهفته و پنهانی در دل خود دارد.

صنایع دستی در ایران

کسب و کار صنایع دستی در ایران نیز از دیرباز وجود داشته است. که علاوه بر جنبه هنری و تاریخی بسیار کاربردی نیز است. و به همین دلیل به صورت گسترده و متنوع تولید و عرضه می شوند. و جالب است بدانید که صنایع دستی در ایران و توسط ایرانیان کمتر مورد استفاده و خرید قرار می گیرند اما صادرات آن می تواند روح تازه ای به کسب و کار صنایع دستی در ایران بدمد.

کاربرد صنعت در کسب و کار صنایع دستی

همانطور که گفته شد صنایع دستی کمترین وابستگی به تکنولوژی و استفاده از صنعت را دارد اما از آنجایی که کاربردی نیز هستند و احتمالا در زندگی روزمره ما نیز مورد استفاد قرار میگیرد

رشته دانشگاهی صنایع دستی در ایران

رشته صنایع دستی در ایران نیز همانند رشته های تحصیلی دیگر در دانشگاه هنر تدریس و آموزش داده می شود. که بیشترین تعداد واحد درسی آن عملی بوده و توسط استاد در کارگاه های عملی توضیح داده میشود. که شامل 136 واحد درسی است. که فرد علاوه بر گذراندن واحد های درسی کحه به نوعی کارشناس محسوب می شود با شرکت در کارگاه های مختلف صنایع دستی  میتواند به رواج و رونق هرچه بیشتر کسب و کار  سبب شود.

بررسی وضعیت این کسب و کار

عمده تجارت و اقتصاد ایران بر پایه نفت بنا نهاده شده است. و نفت بیشترین سهم در تامین عمران و آبادی ایران تاثیر گذار است. پس با کمی  کسب اطلاعات در این حوزه میتوان گفت که صنعت و تجارت و اقتصاد ایران بیشترین ضربه را نیسز از همین فروش نفت متحمل می شود.در حالی در کشور های در حال توسعه و پیشرفته  در تلاش هستند تا صادرات غیر نفتی  و صادرات مواد اولیه را کاهش داده و صادرات محصولات و مواد تولیدی کشور خود روی بیاورند.

صنایع دستی ، یک فرصت

کسب و کار صنایع دستی میتواند به عنوان یک فرصت منحصربفرد برای کشوری همچون ایران تلقی شود چرا که این  هنر برگرفته از تاریخ کهن و پیشینیان ایران زمین است و مضاف بر تاریخی بودن و یادبود و نشان گذشتگان جنبه کاربردی نیز دارد.

ویژگی های کسب و کار صنایع دستی

  • عدم نیاز به ارز خارجی: صنایع دستی کمترین وابستگی به مواد اولیه صرفا برپایه هنر و تجربه شخصی بنا نهاده شده است.
  • اشتغال زایی بالا: شاید باور نکنید ولی به دلیل دست ساز بودن و منحصربفرد بودن این صنعت میتوان بر میزان اشتغال زایی آن در حد صنایع و تکنولوژی های روز حساب کنید.
  • حفظ و گسترش تاریخ ایران : با شکوفایی در ایران میتوان تاریخ کهن خود را به آیندگان و از همه مهمتر آشنایی مردم جهان و سرازیر شدن گردشگران به ایران را رقم زد.

پیشتازی ایران در صنایع دستی

کشور ایران با تاریخ غنی و مثال زدنی خود می تواند با پرداختن به حوزه گردشگری و صنایع دستی خود اقتصاد بیمار خود را درمان کرده و سرانه درآمد هر فرد را بالا برده و در نتیجه سبب رفاه بیشتر و شاهد تحول اقتصادی باشیم.

در ادامه این مقاله به معرفی انواع رشته های صنایع دستی در ایران خواهیم پرداخت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.