حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 12 July , 2024 ساعت ×
آموزش ریدینگ کنکور
30 دی 1400 - 14:26
شناسه : 604
باتوجه به کنکورهای سال های قبل ، به طور معمول 8 تست درک مطلب یا همان ریدینگ هرساله در کنکورمطرح میشود که به تنهایی 32 درصد سوالات زبان را شامل میشود پس آموزش ریدینگ کنکور بسیار مهم و حیاتی است

نگاهی کلی به آموزش ریدینگ کنکور باتوجه به کنکورهای سال های قبل ، به طور معمول 8 تست درک مطلب یا همان ریدینگ هرساله در کنکورمطرح میشود که به تنهایی 32 درصد سوالات زبان را شامل میشود پس آموزش ریدینگ کنکور بسیار مهم و حیاتی است . با کنکور آنلاین همراه باشید. اهمیت مدیریت زمان […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

نگاهی کلی به آموزش ریدینگ کنکور

باتوجه به کنکورهای سال های قبل ، به طور معمول 8 تست درک مطلب یا همان ریدینگ هرساله در کنکورمطرح میشود که به تنهایی 32 درصد سوالات زبان را شامل میشود پس آموزش ریدینگ کنکور بسیار مهم و حیاتی است . با کنکور آنلاین همراه باشید.

اهمیت مدیریت زمان در ریدینگ ها

اولین موضوعی که در آموزش ریدینگ کنکور باید به آن اشاره کرد اهمیت مدیریت زمان است وبه طور کلی درجلسه ی کنکورما با دو متن ( با توجه به کنکورهای دهه ی 90 ، اغلب متن های طولانی) مواجه هستیم و درکل 25 دقیقه برای پاسخ گویی به کل سوالات زبان داریم .

طبق یک چارچوب کلی ، درابتدا می توانیم برای پاسخ گویی به سوالات متن 8 الی 10 دقیقه در نظر بگیریم اما در ادامه و با تمرین و تکراراین  زمان را در نهایت به 4 الی 5 دقیقه برای هر متن  باید برسانیم .

نحوه ی پاسخ گویی به سوالات متن

 • قبل از خواندن متن باید روی سوال هارا بخوانید چون در این حالت پیدا کردن روی سوال ها و جملات سوال ها در متن آسان تر است.( به هیچ وجه گزینه ها را درابتدا نخوانید)
 • متن را به طور کلی و روزنامه ای وار سریع بخوانید و به دنبال معنی کردن متن نباشید و فقط سعی کنید بفهمید که متن راجب چه موضوعی است و چه می گوید .
 • هنگام مطالعه ی کلی متن دوریکسری کلمات مهم خط بکشید( مثل : اسم خاص ، اعداد و تاریخ ها و …..)
 • و در آخر باتوجه به پیش زمینه ای که از متن و روی سوالات دارید به آن ها پاسخ می دهید .

تیپ بندی سوالات ریدینگ :

درادامه ی آموزش ریدینگ کنکور ، میرسیم به بحث انواع تیپ تست های مطرح شده در بخش درک مطلب:

 1. موضوع اصلی متن
 2. حدس زدن معنی کلمه
 3. پیدا کردن مرجع ضمیر
 4. سوالات کلی و جزئی از متن
 5. سوالات استنباطی

آیا باید همه لغات متن را بلد باشیم؟

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که دانش آموزان در متن خوانی دارند ترجمه ی تحت الفظی متن است که دراین حالت با نداستن معنی یک لغت احساس می کنند که دیگر نمیتوانند به سوالات پاسخ بدهند درحالی که همانطور که در بالا گفته شد ما باید به شکل کلی متن را مطالعه و ترجمه کنیم و در ادامه ی مقاله ی آموزش ریدینگ کنکور به راهکارهایی برای حدس زدن معنای لغات ناآشنا اشاره خواهیم کرد .

نحوه ی حدس زدن لغات ناآشنا

 • گاهی در خود متن توضیحی راجب کلمه داده می شود که می توان با استفاده از آن معنی لغت را حدس زد(  is – maens – meaning – rerf to – are defined is ) و معمولا عبارت های داخل پارانتز نشان دهنده ی این حالت است .
 • معمولا دریک متن با توجه به موضوع کلی یک متن و پاراگراف با استفاده از کلمات مجاور ( قبل و بعد ) می توان معنی کلمه را حدس زد .
 • گاها در متن مثال هایی زده می شود که مارا به معنی کلمه ی ناآشنا می رساند پس از مثال ها هم میتوان معنی کلمه را حدس زد .

یک نکته ی مهم که حتما باید به آن اشاره کرد اگر باهیچ روشی نتوانستید معنی لغت ناآشنا را متوجه شوید درترجمه ی خود عین همان لغت را تکرار کنید . به عنوان مثال:

Air fleet is very important for any coutry :

Air fleet  برای هر کشوری مهمه .

مرور کلی بر آموزش ریدینگ کنکور

درانتهای مقاله ی آموزش ریدینگ کنکور،باید به این نکته اشاره کرد که تسلط یافتن بر درک مطلب پرسه ای زمان بر بوده که نیاز به تمرین و تکرار دارد پس سعی کنید درطول هفته چند متن را برای خودتان حل کنید و بررسی کنید .

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.