حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
جنگ دیجیتال مارکتینگ این بار در شمال غرب کشور
28 اردیبهشت 1403 - 20:21
شناسه : 2335

جنگ دیجیتال مارکتینگ این بار در شمال غرب کشور در ماه‌های اخیر، بازار دیجیتال مارکتینگ در شمال‌غرب ایران به میدان نبردی جذاب برای شرکت‌های مختلف تبدیل شده است. این رقابت شدید نشان‌دهنده‌ی رشد سریع این صنعت در منطقه است، جایی که شرکت‌های محلی و حتی ملی به دنبال افزایش سهم خود از بازار هستند. یکی […]

ارسال توسط : نویسنده : میلاد احمدیان فر
پ
پ

جنگ دیجیتال مارکتینگ این بار در شمال غرب کشور

در ماه‌های اخیر، بازار دیجیتال مارکتینگ در شمال‌غرب ایران به میدان نبردی جذاب برای شرکت‌های مختلف تبدیل شده است. این رقابت شدید نشان‌دهنده‌ی رشد سریع این صنعت در منطقه است، جایی که شرکت‌های محلی و حتی ملی به دنبال افزایش سهم خود از بازار هستند.

یکی از عوامل اصلی این رقابت، افزایش تقاضای کسب‌وکارهای محلی برای حضور قوی‌تر در فضای دیجیتال است. با توجه به تغییرات سریع در رفتار مصرف‌کنندگان و نیاز به بازاریابی آنلاین مؤثرتر، شرکت‌ها و برندهای مختلف در شمال‌غرب ایران به دنبال راهکارهای نوآورانه برای جذب مشتریان جدید هستند.

وضعیت شرکت های دیجیتال مارکتینگ در شمال غرب کشور چگونه است؟

طبق آخرین تحقیقات بنده در سه شهر تبریز ، اردبیل و ارومیه بیش از 150 شرکت و تیم دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. که به صورت رسمی و غیر رسمی فعالیت می کنند. قبل ادامه مقاله لازم است که درباره حوزه دقیق این شرکت ها صحبت کنم. منظور از دیجیتال مارکتینگ در این مقاله عبارت است از :

  • طراحی سایت
  • سئو سایت
  • عکاسی صنعتی
  • شبکه های اجتماعی
  • دیتا اینتری
  • طراحی نرم افزار
  • گرافیک و دیزاین

art of war1 - جنگ دیجیتال مارکتینگ این بار در شمال غرب کشور

هر یک از این 150 شرکت که عمده آنها در تبریز قرار دارد، برخی از خدمات این حوزه را ارائه می دهند. ماجرا از آنجایی شروع می شود که شرکت ها شروع به تخریب همدیگر می کنند و این بازار عجیب و غریب روز به روز عجیب و غریب تر هم می شود.

با توجه به آمار کلی که در دست داریم ( توجه کنید در این حوزه سخت می توان آمار دقیق مشخص کرد) ماهانه نزدیک به 100 شرکت در تبریز دارای سایت می شوند که در اردبیل و ارومیه این مقدار کمی کمتر است. ( تقریبا هر ماه 40 الی 50 شرکت) و این 150 تیم و شرکت در تلاش برای کسب سهم بازار هستند.

در این بازار آشفته چند شرکت خوب ظاهر شده و درصدد گرفتن سهم بازار هستند.

شرکت تسهیل گستر که بیشتر در زمینه crm فعالیت می کند با توحه به نوع خاص طراحی های خود سهم کمتری از بازار دارد ولی با این حال جز طراز های استان است. شرکتی ستودنی و چندین ساله که کارهای جذابی دارد. شرکت دانش برتر سهند را بیشتر به زبان Asp.net می شناسند و بیشتر سازمانی کار می کنند.هر چند ایراداتی دارند.  شرکت فناوران نوین درصدد کسب سهم بازار اردبیل است. بازاریابی گسترده در اردبیل انجام داده است و در صدد نفوذ به کسب و کارهای این استان است. استراتژی جالبی دارند ولی بیشتر تبلیغات محیطی انجام می دهند. در این میان به طرز عجیبی شرکتی زیرپوستی در حال رشد است. شرکت تارا که تا همین یک سال پیش شاید جز 10 شرکت برتر این حوزه هم نبود ولی الان به جرات می توانم بگویم جز 3 شرکت برتر این حوزه است.

خصوصا که با استراتژی های عجیب و غریب خود ، سهم بازار بیشتری هم در اردبیل و تبریز کسب کرده است.

سامورایی به نام تارا

خیلی عجیب است. تا همین یک سال پیش شاید اگر از من می پرسیدند ده شرکت طراز دیجیتال مارکتینگ را نام ببرم، بعید بود نام تیم تارا را هم بیاورم. این اواخر با توجه به صحبت هایی که از یک منبع موثق شنیده ام، شرکت تارا حتی به عمق شهرک صنعتی سلیمی و شهرک های اردبیل نیز نفوذ کرده است.

وقتی همه شرکت های در حال جنگ و جدال هستند ، تیم تارا زیرپوستی حتی سهم عکاسی صنعتی را هم از رقبا ربود! به گونه ای که اگر آمار تقاضای اعلام شده درست باشد، سهم تارا از این بازار آشفته به 10 درصد هم می رسد و این عجیب ترین آماری است که می توانم اشاره کنم.

شرکتی که به طراحی سایت و سئو بسنده نکرده وبا نفوذ به بازار گرافیک و عکاسی صنعتی نام خود را به عنوان شماره یک دیجیتال مارکتینگ مطرح کرد.

جالب است بدانید که شرکت تارا بیش از 40 پروژه فقط از شهرک صنعتی سلیمی دارد که در نوع خود رکورد محسوب می شود. و استان اردبیل تقریبا بازار خود را به دست تارا داده است.

هنر جنگ

این تازه شروع کار تارا بود. تیم تارا مطمئن هستم از استراتژی هنر جنگ استفاده می کند. حتما کتاب هنر جنگ نوشته سون تزو (Sun Tzu) بخوانید. سون تزو می‌گوید: “جنگ بر پایه فریب است. بنابراین، اگر توانی، توانایی خود را نشان نده، و اگر نمی‌توانی، ضعف خود را پنهان کن. اگر نزدیک هستی، دور نشان بده و اگر دور هستی، نزدیک نشان بده.”

دقیقا کاری که از تیم تارا شاهد هستم. منبع موثقی دارم که نشان می دهد تیم تارا توانایی کامل خود را در هیچ تبلیغات نشان نداده است. چطور شرکتی که ادعا می کند برنامه نویس متوسطی است ، سامانه های مهم ترابری منطقه را زده است؟ چطور توانسته و چه زمان اصلا تکنولوژی طراحی سامانه صرافی را بدست آورده است؟ روابط عمومی شرکت ناگهان از رونمایی سامانه فارغ التحصیلان دانشگاه های مهم استان می گوید در حالی که بقیه درگیر سایت های معمولی خود هستند.

در پایان من برنده این جنگ را تیم تارا می دانم. تیمی که به زودی جشن سهم 10 درصدی شمال غرب کشور را خواهد گرفت. تیمی که فریبکار در عین حال قدرتمند و فنی است. میداند در این بازار آشفته چگونه نام خود را درخشان کند.

دوستدار شما – میلاد احمدیان فر

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.