حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی
27 اسفند 1400 - 10:46
شناسه : 792

بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی درس ریاضی یکی از درس های مهم کنکور تجربی میباشد و باتوجه به جدیدترین تغییرات کنکور 1401 این درس 30 سوال در کنکور و 50 دقیقه  زمان پاسخ گویی دارد با کنکور آنلاین همراه باشید تا به بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی بپردازیم. ضرایب درس ریاضی در کنکور […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

درس ریاضی یکی از درس های مهم کنکور تجربی میباشد و باتوجه به جدیدترین تغییرات کنکور 1401 این درس 30 سوال در کنکور و 50 دقیقه  زمان پاسخ گویی دارد با کنکور آنلاین همراه باشید تا به بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی بپردازیم.

ضرایب درس ریاضی در کنکور تجربی

ضرایب درس ریاضی در گروه تجربی در زیرگروه های مختلف به شرح زیر است:

 • زیر گروه یک: ضریب 2 دارد
 • زیر گروه دو : ضریب 3 دارد
 • زیر گروه سه : ضریب 3 دارد
 • زیر گروه چهار : ضریب 4 دارد
 • زیر گروه پنج : ضریب 3 دارد

از آنجایی که بسیاری از داوطلبان کنکور در درس ریاضی ضغف دارند و نمیتوانند درصدهای بالایی را در این درس کسب کنند ، کسب درصد بالا( بالای 60 ) در درس ریاضی یک تراز بسیار خوب به شما خواهد داد البته این درصد باتوجه به سطح سوالات کنکور هر سال میتواند متفاوت باشد .

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی1401

مبحث تعداد سوال درصد
تابع 4 بالای 13 درصد
مثلثات 4 بالای 13 درصد
ترکیبات و احتمالات 4 بالای 13 درصد
حد و پیوستگی 3 حدود 10 درصد
کاربرد مشتق 3 حدود 10 درصد
مشتق 2 حدود 7 درصد
لگاریتم و تابع نمایی 2 حدود 7 درصد
معادله و نامعادله 2 حدود 7 درصد
هندسه 2 حدود 7 درصد
هندسه مختصاتی 2 حدود 7 درصد
عبارات جبری 1 حدود 3 درصد
مقاطع مخروطی 1 حدود 3 درصد

 

درس های پایه و مهم ریاضی کدام اند؟

در ادامه ی بررسی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی میخواهیم به یکی ازپر تکرار ترین سوالات بچه ها پاسخ دهیم .

همانطور که می دانید درس ریاضی یکی از درس های استدلالی و مفهومی کنکور است و صرفا خواندن یک فصل نمیتواند تضمین کند که حتما به همه ی سوالات آن مبحث پاسخ خواهید داد چون مطالب درس ریاضی مانند زنجیر بهم متصل هستند .

درس های تابع و مثلثات و بحث معادلات و شناخت انواع تابع و معادله از پایه ای ترین مباحث درس ریاضی هستند که یک داوطلب کنکوری تقریبا در همه ی درس های ریاضی یکبار با آنها مواجه میشود.

علاوه بر آن این 3 مبحث به تنهایی بالای 10 تست یعنی حدود 35 درصد کنکور تجربی را شامل میشوند و در مباحثی مانند مشتق و کاربرد مشتق و حد و پیوستگی به شکل غیرمستقیم کاربرد دارند.

هندسه را حذف کنیم؟

در کنکور نظام قدیم بخش هندسه 4 تست داشت و حجم مطالب هم بسیار زیاد بود و معمولا زدن 2 تست از این چهار تست هم نیاز به خلاقیت در سرجلسه ی کنکور داشت اما سوالات هندسه در کنکور نظام جدید پیچیدگی های کنکور نظام قدیم را ندارد .

اما اگر زمان کافی برای مطالعه ی بخش هندسه را ندارید از جمله بخش های مجزای درس ریاضی است که میتوانید آن را حذف کنید .

مباحث ساده ریاضی کدام اند؟

 • حد و پیوستگی
 • تابع نمایی و لگاریتم
 • احتمال و ترکیبات
 • مشتق

از جمله مطالب ساده ی ریاضی هستند که با داشتن دانش پایه ای از درس ریاضی میتوانید به آسانی به تست های این مباحث پاسخ دهید .

تمرین های کتاب درسی را جدی بگیرید!!!

به طور کلی سوالات کنکور سراسری دو منبع اصلی دارند:

 • کتاب درسی
 • سوالات کنکور های سال های اخیر

برای درس ریاضی همه ساله حدود 30 الی 50 درصد( بستگی به سطح سوالات کنکور آن سال) سوالات و ایده های طرح سوال از تمرین ها و فعالیت های کتاب درسی است و میتوان با حل چندباره ی تمرین های کتاب درسی به این سبک سوالات پاسخ داد .

حل سوالات مشابه کنکورهای سال های اخیر و خود سوالات کنکورهای سال اخیر بسیار میتواند برای افزایش درصد شما در درس ریاضی کمک کند .

تست زدن زیاد یکی از الزامات درس های حل کردنی از جمله درس ریاضی است اما حل تست های استاندارد مخصوصا در دوران جمع بندی از اهمیت بیشتری برخوردار است و حل برخی سوالات تالیفی بسیار سخت نه تنها به نفع دانش آموز نیست بلکه باعث دل زدگی دانش آموز از این درس خواهد شد .

جمع بندی بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

درس ریاضی از جمله درس هایی است که باید تست های زیادی برای این درس حل کنید ( حواستان به سطح سوالات و استاندار بودن آنها باشد ) و آنچه دراین درس اهمیت بالایی دارد درک مفهومی ریاضی است و همانطور که اشاره شد کسب درصد بالای 60 دراین درس یک تراز بسیار عالی را به همراه خواهد داشت .

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.