حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
 بررسی آینده شغل مهندسی عمران
04 بهمن 1400 - 14:05
شناسه : 615
شغل مهندسی عمران مسئولیت طراحی و اجرا و نظارت بر ساخت و سازها از جمله پل ها ، مجتمع های مسکونی ، سد ها و راه ها و جاده ها را دارند. و با ذهن های خلاقی دارند می توانند سازه ها و ساختمان های متفاوتی را بسازند.

 بررسی آینده شغل مهندسی عمران شغل مهندسی عمران مسئولیت طراحی و اجرا و نظارت بر ساخت و سازها از جمله پل ها ، مجتمع های مسکونی ، سد ها و راه ها و جاده ها را دارند. و با ذهن های خلاقی دارند می توانند سازه ها و ساختمان های متفاوتی را بسازند. در این […]

ارسال توسط : نویسنده : رضا سرخی
پ
پ

 بررسی آینده شغل مهندسی عمران

شغل مهندسی عمران مسئولیت طراحی و اجرا و نظارت بر ساخت و سازها از جمله پل ها ، مجتمع های مسکونی ، سد ها و راه ها و جاده ها را دارند. و با ذهن های خلاقی دارند می توانند سازه ها و ساختمان های متفاوتی را بسازند. در این مقاله به آینده شغل مهندسی عمران میپردازیم. با کنکور آنلاین همراه باشید.

اصلی ترین وظیفه شغل مهندسی عمران

مهندسی عمران وظایفی همچون طراحی ، نظارت و اجرای ساختمان ها و ساخت و سازها را دارد. که محاسبه ، بازبینی دقیق ، اجرای طب قانون ، پیاده سازی قوانین دولت در ساخت و ساتزها و بررسی اموارد ایمنی و کاهش هزینه های ساخت و ساز ها طبق ضوابط است.

 شغل مهندسی عمران و جایگاه شغلی آن

مهندسان عمران در شرکت های خصوصی و یا مجموعه های وابسته به دولت که کار های مربوط به ساختمان هایی که تحت کنترل این مجموعه ها هستند می پردازند. همچنین بعضی از مهندسان عمران مشغول در شرکت های مشاوره ای ساخت و ساز و یا قسمت های طراحی و بعضی ها تدریس و اجرای ساختمان ها را بر عهده می گیرند.

بعضی قابلیت های شغل مهندسی عمران

مهندسین عمران همچنین باید با قسمت های امور مالی و حسابداری در ارتباط باشند چرا که آنها باید تخمین هزینه و تجهیزات مورد نیاز برای انجام پروژه ساختمانی را انجام دهند.

درآمد شغل مهندسی عمران در ایران

درآمد شغل مهندسی در ایران اگر به صورت کارمندی باشد و استخدامی به طور میانگین به نقل از منابع معتبر و گزارش های رسیده از بازار در حدود 6 و نیم میلیون تومان درماه در تاریخ نگارش این مقاله ، است.

دیگر فعالیت های شغل مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از رشته های دانشگاهی بسیار گسترده است. که شامل طیف وسیعی از عنوان های شغلی می شود. مانند

 • مهندس طراح سازه: که شامل بررسی زمین و ابعاد و در نظر گرفتن شرایط ساخت و سازی منطقه باید به طراحی و محاسبه ساختمان را انجام دهد
 • مهندس عمران ناظر : که وظیفه نظارت بر نحوه انجام ساختمان مطابق نقشه های تایید شده و انجام روال کار پیشرفت ساختمان طبق ضوابط است.
 • مهندس عمران شاخه اجرا : مهندس عمران نیز با شناختی که از مصالح ساختمانی دارد و تجربه ای که از کار در ساختمانها و اجرای آنها بدست آورده به اجرا طبق نقشه های تایید شده ساختمان می پردازد و یکی از مهمترین تخصص های آن نقشه خوانی است.
 • در موارد دیگر نیز مهندسان عمران میتوانند ادامه تحصیل داده و یا بعد از کسب تجربه های کاری در پروژه های سد سازی – پل سازی – ساخت تونل های را هسازی – درون شهری و شرایط خاص و سازه های خاص فعالیت کنند که طبع ان در آمد ها متفاوت خواهد بود.

چگونه وارد بازار کار عمران شویم؟

برای وارد شدن به حرفه میتوانید رشته عمران را در دانشگاه انتخاب کرده و ادامه تحصیل دهید. و همچنین عضو سازمان نظام مهندسی که در هر استان وجود دارد بشوید. و مدارج و امتحان های این سازمان را پشت سر گذاشته .تا به  موفقیت های بیشتر برسید.

مهمترین تجربه هایی که برای شغل مهندسی عمران تاثیر گذار است

 • آشنایی با نحوه خاکبرداری
 • شناخت انواع مصالح ساختمانی
 • داشتن تفکر تحلیل بالا
 • تهیه گزارش های پایانی و تحلیلی
 • آشنایی با نرم افزار های نقشه کشی و طراحی
 • آشنایی با نرم افزار های محاسبه سازه
 • طراحی و اجرا سازه های بتنی و فلزی

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.