حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟
24 آبان 1402 - 7:20
شناسه : 1978

چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟ این جمله که چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، ذهن خیلی از دانش‌آموزان را به خود مشغول کرده است. اما از درس ریاضی برای خودمان غول نسازیم. روش صحیح مطالعه ریاضی کنکور، یادگیری ریاضی از پایه است. با استفاده از راهکارهای ساده، مطالعه جذاب میشه. […]

ارسال توسط :
پ
پ

چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟

این جمله که چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، ذهن خیلی از دانش‌آموزان را به خود مشغول کرده است. اما از درس ریاضی برای خودمان غول نسازیم. روش صحیح مطالعه ریاضی کنکور، یادگیری ریاضی از پایه است. با استفاده از راهکارهای ساده، مطالعه جذاب میشه. قراره در این مطلب به چگونه ریاضی را پایه‌ای یاد بگیریم؟ بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

سؤال اصلی این است که برای قوی شدن در درس جذاب ریاضی در هر پایه‌ای که هستیم، باید به چه موارد و نکاتی توجه کنیم؟ کلاس ریاضی پر از ایده جالب و فوق‌العاده است که می‌تونه توی زندگی برای ما کاربردی باشه. اکنون 11 استراتژی‌ متفاوت و کارآمد درباره اینکه چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، به این شرح ارائه می‌شوند:

بر روی یادگیری مباحث پایه‌ای تمرکز کنید

یکی از عمده‌ترین روش‌های تثبیت بهتر موضوعات مورد نظر در ذهن، یادگیری دروس مختلف به‌صورت پایه‌ای است. حالا نکته مهم این است که چرا باید برای یادگیری ریاضی از پایه زحمت کشید. چون باید بدونیم آیا نکات پایه قبل رو به خوبی یاد گرفتیم یا نه. در یک مثال ساده، اگر ما در پایه دهم، یازدهم یا دوازدهم مشغول به تحصیل هستیم، باید روی مباحث پایه هفتم تا نهم مثل توان، رادیکال، انواع اتحادها، مجموعه و فرمول مساحت‌ها کاملاً مسلط باشیم. اما نباید بیش از اندازه هم برای تسلط روی پایه وقت بزاریم. پس اولین نکته این شد که پیوستگی مطالب از پایه تا کنکور و کار روی اصول پایه‌ای ریاضی، می‌تونه موفقیت ما رو در این درس تضمین کنه.

فهمیدن ریاضی به جای حفظ کردن

Picture2 2 - چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟

این جمله رو همیشه از معلم‌ها شنیدیم که قبل از رفتن به موضوعات پیشرفته‌تر، باید اصول اولیه را بیاموزید. بنابراین یک موضوع مهم برای پاسخ به سؤال چگونه ریاضی را پایه‌ای یاد بگیریم؟ این است که مباحث اساسی رو درک کنیم. در غیر این صورت، ما فقط حقایق مجزا رو به خاطر می‌سپاریم، بدون اینکه بدونیم این بخش‌های مختلف چگونه با هم هماهنگ شدند. فهمیدن موضوعات پایه‌ای، با کمک به رشد خلاقیت، در برخورد با سؤالات جدید، اعتماد به نفس ما رو افزایش می‌دهد. همچنین باعث میشه با پاسخ به تست‌های هفتگی بیشتر، آنها رو آنالیز کنیم و پاسخنامه کتاب‌های کمک درسی رو بهتر متوجه شویم. پس دومین نکته این شد که به دنبال روش‌های آسانسوری نباشیم. اگر در پایه‌های پایین‌تر هستیم، همه نکات رو واقعاً درک کنیم. این روش به آموزش پلکانی معروف شده که ما تحلیل‌گر و خودخوان باشیم و دلیل هر موضوع رو متوجه شویم تا سؤالات چالشی رو حل کنیم.

قلب ریاضی حل مساله و تمرین است: همیشه با تمرین، راه‌های متنوعی برای حل مسئله‌های مختلف داریم. چون در زندگی واقعی با مسائل بیشتری روبرو می‌شویم و باید برای حل آنها ایده‌هایی خلاقانه داشته باشیم. این رو هرگز فراموش نکنید که تمرین و حل مساله، به ما خلاقیت، پشتکار و انگیزه می‌دهد تا یاد بگیریم چگونه ریاضی خود را قوی کنیم. پس سومین نکته این شد که بعد از تدریس معلم، یک دور بدون نگاه کردن به پاسخنامه، تست‌ها و سؤالات حل شده در کلاس رو مجدد تمرین کنیم و حتماً با پاسخ معلم مقایسه کنیم. بعد بریم سراغ کتاب تست و به سؤالات طبقه‌بندی شده مرتبط با اون مبحث جواب دهیم. به همین دلیل برای تقویت قوه ریاضی، علاوه بر جزوه معلم ما باید یک کتاب تست بگیریم و با نکات جدید آشنا شویم.

با برنامه ریزی مطالعه کنید

یکی از روش‌های مؤثر در اینکه چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، تبدیل اهداف بلند مدت به قدم‌های کوچکتر است و این فرآیند با آموزش و مطالعه سازمان‌یافته امکان پذیر خواهد بود. چون با برنامه ریزی، وظایف مختلف ما برای هر ساعت از شبانه‌روز مشخص می‌شود. پس چهارمین نکته این شد که ریاضی درسی است که نیاز به تمرکز داره. پس برای یادگیری ریاضی از پایه به جدول برنامه ریزی احتیاج داریم تا روز خودمون رو همیشه با مطالعه ریاضی آغاز کنیم.

شرکت در کلاس‌های ریاضی

داشتن استمرار و تدام در یادگیری ریاضی از پایه و شرکت در کلاس درس ریاضی بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه بدونیم چگونه ریاضی را پایه‌ای یاد بگیریم؟ باید در کلاس‌های ریاضی مدرسه شرکت کنیم. چون یادگیری ریاضی به‌صورت خودخوان در ابتدا کمی مشکل بنظر می‌رسد. داشتن تعامل با همکلاسی‌ها باعث می‌شود به‌طور فعال با اشتباهات خودمون در حل مسائل آشنا شویم و از راهنمایی معلم هم نهایت بهره رو ببریم. پس پنجمین نکته این شد که شرکت در کلاس‌های ریاضی، ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی، مطالعه با برنامه و فهم بهتر را تقویت کرده، احساس اعتماد به نفس ما رو افزایش می‌دهد و در داشتن استراتژی‌های حل مسائل مؤثر است.

حضور موثر در کلاس‌های درس

Picture3 - چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟

سعی کنید در زمان حضور در کلاس‌های درس، منفعل نباشید و کل توجه خود را به کلاس و صحبت‌های ارزشمند معلم اختصاص دهید. هر راه‌حلی که به ذهنتون می‌رسه رو اجرا کنید و سؤال بپرسید. بررسی روش‌های مختلف در کلاس‌های درس، این اطمینان و قدرت رو به شما می‌دهد که در نهایت با کمی تلاش، به پاسخ نهایی مسئله می‌رسید. پس ششمین نکته این شد که در بحث‌های کلاسی و جلسات پرسش و پاسخ درس ریاضی سعی کنید از صحبت‌های معلم یادداشت برداری کنید.

فاصله تمرین و شرکت در کلاس را کم کنید

باید تلاش کنیم تا انرژی و اشتیاق در محیط یادگیری کلاس درس رو در خانه هم داشته باشیم تا فاصله بین تمرین و شرکت در کلاس درس به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. بنابراین برای اینکه به راه حل نهایی چگونه ریاضی خود را قوی کنیم برسیم، باید به‌طور مؤثر بر روی مباحثی که در کلاس تدریس می‌شود مسلط شویم. پس هفتمین نکته این شد که به زمان‌های مرور درس ریاضی اهمیت دهیم تا مطالب رو فراموش نکنیم. یادگیری ریاضی از پایه در مطالعه مداوم جزوه معلم خلاصه می‌شه. فراموشی در ریاضی خیلی زود اتفاق می‌افتد. اینطور در نظر بگیرید که اگر ما امروز سر کلاس ریاضی هستیم، باید فردا جزوه معلم رو کار کنیم و حتماً روز سوم رو به حل تمرین و تست اختصاص بدیم. برنامه این سه روز یعنی حضور در کلاس، مطالعه جزوه معلم و حل تست باید مثل یک چرخه یادگیری مؤثر، پشت سرهم انجام بشه تا شاهد نتیجه مطلوب باشیم.

کتاب‌های کمک درسی متناسب با سطح خودتان انتخاب کنید

با افزایش انواع کتاب‌های کمک درسی در بازار، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب داریم. اما نکته مهم این است که کتابی برای ما در یادگیری ریاضی از پایه کاربردی خواهد بود که متناسب با سطح ما باشد. با مطالعه کتاب‌های اشتباه، ضمن احساس سرخوردگی، با سرزش خود، از یادگیری ریاضی از پایه ناامید می‌شویم. پس هشتمین نکته این شد، برای اینکه چگونه ریاضی را پایه‌ای یاد بگیریم؟ کتاب کمک درسی رو متناسب با سال کنکور خودمون بخریم تا ما رو برای حل سؤالات متنوع و مختلف آماده کند. به‌طور مثال در پایه دهم برای شروع کتاب خیلی سبز رو مطالعه کنیم و بعد روی کتاب‌هایی مثل نشر الگو، IQ و یا نردبام متمرکز بشیم.

در یادگیری ریاضی استمرار داشته باشید

Picture4 - چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و پایه‌ای یاد بگیریم؟

به این جمله اشاره می‌کنیم که چگونه ریاضی خود را قوی کنیم یک مسیر همراه با فراز و نشیب است. بنابراین برای یادگیری ریاضی از پایه باید صبور و شکیبا باشیم. همچنین در این راه از ابزارهای گوناگون مطالعه مانند خلاصه نویسی استفاده کنیم تا یادگیری برای ما خسته کننده و کسالت‌آور نباشد. پس نهمین نکته این شد که ریاضی درس زود بازدهی نیست و نیاز به وقت و زمان داره تا تثبیت بشه. این رو در نظر داشته باشیم که حداقل یک تا دو ماه برای یادگیری مستمر، زمان لازم است تا به چیزی که می‌خواهیم دست پیدا کنیم. همچنین داشتن استمرار در یادگیری ریاضی از پایه به ما کمک می‌کنه تا زودتر نسبت به سایر همکلاسی‌های خودمون در این درس رشد و پیشرفت کنیم. چون یاد گرفتیم که ریاضی، راه یک شبه نیست.

از اشتباه کردن نترسید

همواره این جمله طلایی که شکست، پلی است برای رسیدن به پیروزی، نقشه راه افراد موفق است. این واقعاً یک شعار تبلیغاتی نیست. در واقع با اشتباه و حل غلط مسائل در یادگیری ریاضی از پایه، برای همیشه راه حل صحیح آن در ذهن ما ثبت می‌شود. پس دهمین نکته این شد که سر کلاس، فرصت اشتباه کردن ما است. نباید اجازه دهیم این اشتباهات و حل غلط مسائل ریاضی در جلسه کنکور برای ما مشکل ساز شوند. یعنی در کلاس درس، باید با نقاط ضعف خود روبرو شویم تا آنها را رفع نماییم.

از امتحان دادن و شرکت در آزمون آزمایشی نترسید

ما چقدر در چگونه ریاضی خود را قوی کنیم موفق هستیم؟ این سؤال باید با یک ملاک و معیار، مورد سنجش قرار بگیرد. بنابراین هرگز از امتحان دادن و شرکت در آزمون آزمایشی نترسید. به امتحان و آزمون آزمایشی به عنوان یک فرصت ویژه نگاه کنید که می‌تواند در کمترین زمان ممکن نقاط قوت و ضعف شما را مشخص ‌کند . پس نکته آخر این شد که اگر بر روی یک مبحث ریاضی کار کردیم، آن را امتحان کنیم تا متوجه شویم آیا مسیر یادگیری درست است یا خیر و آیا با محاسبات سریع ریاضی آشنایی داریم. چون با امتحان معلم و آزمون آزمایشی است که ما با روش صحیح یادگیری ریاضی از پایه آشنا می‌شویم. در واقع یادگیری ما باید در مسیر حل تست و سؤالات کنکور باشد. چون هدف نهایی، موفقیت در آن آزمون خواهد بود. از سال هفتم باید شرکت در آزمون‌های آزمایشی را تجربه کنیم تا روند مطالعاتی ما به شکل هدفمندی جریان پیدا کنه. حتی به‌صورت گروهی با همکلاسی‌های خودمون می‌تونیم روی یک مبحث کار کنیم و بعد از شرکت در آزمون آزمایشی، پاسخ را تحلیل کرده تا نقاط ضعف همه ما مشخص شود.

جمع‎بندی

چگونه ریاضی خود را قوی کنیم یا اینکه چگونه ریاضی را پایه‌ای یاد بگیریم؟ در اغلب اوقات دغدغه اصلی ما است. چون کسب موفقیت در ریاضی همیشه کار ساده‌ای نیست. درس ریاضی می‌تونه برای برخی از دانش‌آموزان طاقت فرسا باشه. اما حالا با مطالعه این پست، ما 11 روش و استراتژی کارآمد داریم تا یادگیری ریاضی از پایه رو شروع کنیم. همچنین دو عامل مهم اشتباهات ما و تجارب دیگران، مسیر موفقیت را شکل می‌دهند. چون موفق شدن در کنکور مثل کار یک سیستم است که همه‌روزه باید روند آن اصلاح و بازسازی شود. این جمله رو دوباره یادآوری می‌کنیم که از اشتباه نترسیم، چون اشتباهات به رشد ما کمک می‌کنند. حالان نوبت شما است تا ایده‌های خلاقانه خودتون رو درمورد اینکه چگونه ریاضی خود را قوی کنیم، با ما به اشتراک بزارید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.