حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
بودجه بندی عربی کنکور
21 اسفند 1400 - 14:13
شناسه : 779

بررسی بودجه بندی عربی کنکور اطلاع پیدا کردن از بودجه بندی درس ها باعث میشود با آگاهی بالاتری نسبت آن درس مطالعه کنید و تاثیرات بسیار مهمی در کسب درصد مناسب شما خواهد داشت. با کنکور آنلاین همراه باشید تا بپردازیم . به بررسی بودجه بندی عربی کنکور بپردازیم . اهمیت درس عربی در کنکور […]

ارسال توسط : نویسنده : یاشار
پ
پ

بررسی بودجه بندی عربی کنکور

اطلاع پیدا کردن از بودجه بندی درس ها باعث میشود با آگاهی بالاتری نسبت آن درس مطالعه کنید و تاثیرات بسیار مهمی در کسب درصد مناسب شما خواهد داشت. با کنکور آنلاین همراه باشید تا بپردازیم . به بررسی بودجه بندی عربی کنکور بپردازیم .

اهمیت درس عربی در کنکور

درس عربی یکی از سخت ترین درس های عمومی است که اکثر داوطلبان درصد و تراز قابل قبولی در آن کسب نمی کنند و میتوانید باکسب یک تراز بالا ( بالای 60 ) از بسیاری از رقیبان خود در کنکور پیشی بگیرید .

تعداد سوالات عربی چندتاست؟

درس عربی در کنکور 25 سوال ( سوالات 26 تا 50 ) دارد که داوطلبان باید در 20 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند یعنی برای هر تست حدود 48 ثانیه وقت دارید .

دواطلبان انسانی توجه کنند که در عربی یکی از درس های تخصصی رشته ی انسانی نیز هست که در دفترچه ی اختصاصی 20 سوال ( سوالات 166 تا 185 ) دارد که مدت زمان پاسخ گویی به این سوالات هم 20 دقیقه است یعنی برای جواب دادن به هر تست 1 دقیقه فرصت دارید .

عربی چه ضریبی دارد؟

در ادامه ی بودجه بندی عربی کنکور به یکی از سوالات رایج دانش آموزان راجب درس عربی پاسخ خواهیم داد همانطور که می دانید ضریب دروس عمومی در زیر گروه ها و رشته های مختلف یکسان است و عربی ضریب 2 را در کنکور سراسری دارد .

داوطلبان انسانی توجه کنند که ضریب درس عربی تخصصی در زیرگروه های مختلف به شکل زیر است :

زیر گروه 5 زیر گروه 4 زیر گروه 3 زیر گروه 2 زیر گروه 1 درس
1 1 1 1 4 عربی

 

در رشته ی انسانی عربی برای داوطلبانی که خواهان رشته های زیرگروه 1 هستند بسیار اهمیت دارد .

بودجه بندی کلی عربی :

به طور کلی سوالات عربی را به 4 دسته میتوان تقسیم کرد :

بخش تعداد سوال درصد
ترجمه و لغات 10 40 درصد
قواعد و مفاهیم 8 32 درصد
درک مطلب 4 16 درصد
تحلیل صرفی 3 12 درصد

 

در ادامه ی بودجه بندی عربی کنکور به بررسی هر 4 بخش خواهیم پرداخت .

بخش ترجمه و لغات :

10 سوال ابتدایی یعنی سوالات 26 تا 35 مربوط به بخش ترجمه و لغات است که به طورکلی تیپ بندی سوالات ترجمه به شکل زیر است :

 • ترجمه جمله ی عربی به فارسی (6 تا 7 تست )
 • تعریب ، عین الخطا یا عین الصحیح ( 2 تست )
 • ترجمه ی جمله ی فارسی به عربی ( 1 تا 2 تست )
 • قرابت معنایی عربی( کم تکرار)

نکته ی مهم در پاسخ گویی به سوالات ترجمه این است که لازم نیست معنای لغات ها را بدانید بلکه باید به مقایسه گزینه ها با یکدیگر و متن سوال بپردازید و به دنبال تضاد ها و رد گزینه باشید تعدادی از این تضادها عبارتند از : ( ضمایر، جمع و مفرد ، معرفه و نکره ، زمان فعل ، امربودن یا نبودن فعل و…….)

در بخش سوالات تعریب هم باید به قواعد عربی هم مسلط باشید و سخت ترین بخش ترجمه و لغات هم مربوط به این قسمت است .

بخش قرابت معنایی عربی که خیلی پر تکرار نیست در کنکور بسیار شبیه به مبحث قرابت معنایی در درس ادبیات است و شما باید متن روی سوال را با مفاهیم گزینه ها تطبیق دهید و جواب درست را انتخاب کنید .

بخش درک مطلب :

دومین بخش سوالات مربوط به بخش درک مطلب است که تست های 36 تا 39 را شامل میشوند و با یک متن روبرو میشوید که 4 سوال از آن متن مطرح میشود و با توجه به متن باید به آنها پاسخ دهید و به طورکلی سوالات در دو تیپ میتوان تقسیم کرد :

 • موضوع اصلی متن
 • سوالات مفهومی از متن

معمولا داوطلبان ابتدا به سوالات قواعد و تحلیل صرفی پاسخ می دهند و در آخر به سراغ درک مطلب می آیند البته این روش بستگی به آمادگی و دانش شما دارد و برای همه نمیتواند مفید باشد.

بخش تحلیل صرفی :

سوالات40 تا 42 رو بخش تحلیل صرفی است که در متن بخش درک مطلب اگر توجه کنید زیر 3 کلمه خط کشیده میشود که مربوط به بخش تحلیل صرفی است و به طور کلی دو بخش دارد :

 • فعل
 • اسم

به طور کلی هرگزینه دو بخش دارد بخش اول ( ویژگی ها و ساختار خود فعل یا اسم ) بخش دوم ( نقش اسم یا فعل در جمله ) و برای پاسخ گویی سریع به این تست ها از تکنیک پیدا کردن تضاد بین گزینه ها و رد گزینه استفاده کنید .

000203 300x200 - بودجه بندی عربی کنکور

بودجه بندی کنکور عربی

بخش قواعد عربی :

میرسیم به آخرین بخش بودجه بندی عربی کنکور و 8 تست پایانی که سوالات 43 تا 50 را شامل میشود و به طور کلی این بخش 3 قسمت دارد :

 • بخش ضبط حرکات ( 1تست )
 • بخش متضاد و مترادف و جمع مکسر( 1 تست )
 • سایر قواعد عربی ( 5 تست )

سخت ترین بخش عربی همین قسمت قواعد است که برای پاسخ گویی به سوالات آن باید با تکنیک های قواعد آشنا شوید و همچنین تست های زیادی را برای این قسمت حل کنید تا به تسلط کافی برسید .

تغییرات عربی کنکور 1401:

به جز یک مورد که مربوط به پایه ی دوازدهم است تغییرات چندانی در عربی کنکور 1401 نداریم .

 • مبحث اسلوب حصر حذف شده

مثال های مربوط به اسلوب حصر هنوز در کتاب درسی وجود دارند پس بهتر است مطالعه ای راجب این مبحث داشته باشید

در پایه های دهم و یازدهم هیچ حذفی نداریم .

در مورد عربی تخصصی انسانی مطالبی از هر سه پایه حذف شده اند که میتوانید فایل حذفیات کنکور 1401 را از سایت کنکور آنلاین دانلود کنید .

نکات پایانی :

در پایان مقاله ی بودجه بندی عربی کنکور همانطور که اشاره شد درس عربی یکی از مهمترین دروس عمومی کنکور است و میتوانید یک تراز بسیار عالی برای شما در کنکور داشته باشد .

اگر در درس عربی مشکلات پایه ای دارید و یا حتی با افزایش تعداد تست و ساعت مطالعه نمی توانید درصد خوبی دراین درس کسب کنید حتما از کلاس ها و دی وی دی های آموزشی کمک بگیرید .

می توانید مقالات زیر را هم بخوانید:

بودجه بندی زبان کنکور

بررسی جغرافیای کنکور انسانی

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.