حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402
22 اسفند 1401 - 6:06
شناسه : 1641

3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402   بسیاری از داوطلبان و عزیزانی که در چند قدمی کنکور قرار دارند جویای تکنیک های مطالعه هستند. پس چه بهتر که این روش ها را از کسی بیاموزید که خودش با همین روش ها به رتبه 3 کنکور تجربی 1402 دست پیدا کرده. سبا […]

ارسال توسط :
پ
پ

3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

 

بسیاری از داوطلبان و عزیزانی که در چند قدمی کنکور قرار دارند جویای تکنیک های مطالعه هستند. پس چه بهتر که این روش ها را از کسی بیاموزید که خودش با همین روش ها به رتبه 3 کنکور تجربی 1402 دست پیدا کرده.

سبا رضائی بروجنی یکی از نخبگان شهرستان کهگلویه و بویر احمد است که در سال 1402 موفق به کسب رتبه 3 تجربی شد.

مجموعه ایران تحصیل با سابقه طولانی در همراهی با رتبه های برتر، مصاحبه ای با خانم سبا رضائی در ارتباط با نحوه درس خواندن او در دوران آمادگی قبل از کنکور داشته است و موارد خاصی از نحوه مطالعه او در سال کنکور برای شما تهیه و تدوین کرده.

این تکنیک ها علاوه بر این که راه شما را برای رسیدن به موفقیت در کنکور هموار میکنند تاثیر زیادی بر جلوگیری از هدر رفتن زمان در روزهای حساس قبل از کنکور میگزارند.

رتبه سه تجربی از چه زمانی شروع به آمادگی به کنکور کرد؟

 

طبق کفته خانم سبا رضایی رتبه 3 کنکور تجربی از شروع کلاس دهم توجه و دقت او نسبت به کنکور بیشتر شد. اما سبا میگوید در سال دهم خیلی از نظر زمانی زیاد درس نمیخوانده و میتوان گفت که شروع آمادگی وی از سال  11ام آغاز شده است.

در این باره میگوید در سال یازدهم تصمیم اش در زمینه آمادگی کنکور جدی تر شد و در واقع از همین سال شروع به مطالعه مستمر کرد.

در ادامه این مقاله به روش هایی که رتبه 3 تجربی از آنها در راه موفقیت استفاده کرد میپردازیم.

1.1 - 3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

تکنیک های مطالعه رتبه تک رقمی کنکور

یکی از مهمترین نکاتی که سبا رضائی در رابطه با آن صحبت کرد حضور مستمر در آزمون های آزمایشی و البته جدی گرفتن ها بود. توجه زیاد سبا به بودجه بندی این آزمون ها در طول سال تحصیلی یکی از نقاط قدرت او در رابطه با قبولی اش در کنکور بود.

2.2 - 3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

نکته بعدی همراهی او با یک مشاور حرفه ای و دریافت مشاوره درسی مناسب برای کنکور بود که از عوامل موثر اکثر رتبه های برتر است. موسسه ایران تحصیل با شماره 9099075307 با مشاورین تحصیلی مجرب بصورت 24 ساعته و رایگان در خدمت شما خواهد بود.

علاوه بر این وی از تاثیر شرایط جوی منزل محل زندگی اش گفت. این مورد یکی از مهمترین عوامل محیطی است که متفقا تمام رتبه های برتر کنکور درآن اشتراک دارند. آرامش در خانه، دوری از دغدغه های جانبی زندگی و… کمک به سزایی به شما خواهد کرد.

حال به 3 تکنیک اصلی میپردازیم که میتوانند برگ برنده شما در آزمون کنکور باشند.

اهمیت حفظ کیفیت مطالعه در سال کنکور

اولین موردی که سبا به آن اشاره میکند افت و خیز های کیفیت مطالعه در طول زمان آمادگی اش بود. بطور کلی این افت و خیز ها را به مسائل کوتاه مدت و بلند مدت میتوان تقسیم کرد.

کیفیت مطالعه تاثیر مستقیم بر درک شما از مواد آموزشی دارد. این یعنی باید نهایت تلاش خود را انجام دهید تا از این کیفیت نه تنها کاسته نشده بلکه به آن افزون نیز شود.

تاثیر خواب بر کیفیت مطالعه از زبان رتبه ۳ کنکور تجربی

در طول روز قطعا مواقعی پیش می‌آید که فرد کلافه شده و دیگر توان ادامه درس خواندن را ندارد. یکی از ابزاری که میتوان از آن برای تثبیت کیفیت مطالعه استفاده کرد خواب به اندازه و منظم است.

3.3 - 3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

در رابطه با این موضوع رتبه 3 کنکور تجربی میگوید برنامه روزانه اش به این ترتیب بوده. او ساعت 7:30 الی 8 صبح از خواب بیدار میشده است و اگر قرار بود مدرسه برود به مدرسه رفته و در غیر این صورت در خانه برای مطالعه می‌مانده است.

او میگوید بعد از ظهر ها یک ساعت و نیم از وقت خود را هم مجددا به خواب بعد از ظهر و استراحت تخصیص داده و مجددا پس از بیدار شدن به ادامه مطالعه و تست زنی میپردازد.

ورزش کردن برای حفظ کیفیت مطالعه کنکور

یکی دیگر از روش هایی که برای تحکیم کیفیت مطالعه میتوان به آن پرداخت ورزش منظم است. این کار شما را از حالت یکنواخت همیشگی خارج میکند و باعث شادابی و نشاط در شما میشود.

4.4 - 3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

برای مثال سبا در طول دوران آمادگی خود برای کنکور هر شب نیم ساعت را به دوچرخه سواری میگزرانده است. در گزارش هایی که از دیگر رتبه های برتر رسیده است نیز آن ها هم زمانی از روز را به ورزش اختصاص میداده اند.

 

تکنیک تثبیت کیفیت مطالعه کنکور در طولانی مدت

یکی از بزرگترین مشکلات داوطلبین در دوره آمادگی کنکور بحث خستگی آنها در طولانی مدت است. برای جلوگیری از این مشکل بزرگ برقراری تعادل در تفریح و انجام کارهای غیر درسی با زمان مطالعه حرف اول را میزند.

هیچ انسانی نمیتواند در یک مدت بسیار طولانی یک کار یکنواخت را تکرار کند و نا خودآگاه به تفریح و انجام کارهای متنوع نیاز پیدا میکند.

رتبه سوم کنکور سال 1402 در این رابطه میگوید در طول سال هر موقع برنامه تفریحی خانوادگی پیش می‌آمده خود را از آن محروم نمیکرده و در تمام مدت آن برنامه تفریحی نهایت تلاش خود را می‌کرده تا کاملا ذهن خود را از درس دور کند. البته این مورد در سال 11 ام برای او صدق میکرد.

تست زنی مستمر برای آمادگی در کنکور تجربی

در برنامه ریزی کنکور دومین روشی که سبا از آن یاد میکند ترکیبی از معروف ترین تکنیک های کنکور است. او در این باره میگوید در روز هایی که باید به مدرسه میرفته پس از زمان مربوط به استراحت یک بار دیگر درس های آموزش داده شده همان روز را مرور میکرده.

 

پس از مرور درس های آن روز گریزی به درس های جلوتر زده و پیش خوانی میکرده. پس از مطالعه شروع به تست زنی در مباحث مربوط میکرده.

سبا پس از تست زنی آزمایشی به تصحیح پاسخنامه خود پرداخته و اشتباهات خود را علامت گزاری میکرده است. پس از رفع اشکال سوالات اشتباه او به ادامه مطالعه خود میپرداخته تا روز بعد.

پس از گذشت یک روز دوباره پس از استراحت و شروع مطالعه در روز بعدی او شروع میکند به تست زنی مجدد تست های اشتباه روز گذشته.

این روند را همینطور در طول هفته ادامه میدهد تا زمانی که روز چهارشنبه قبل آزمون آزمایشی فرا میرسد. دراین حالت او فقط به مطالعه در رابطه با سوالاتی که در طول هفته اشتباه پاسخ داده میپردازد.

حجم مطالعه مهمترین عامل تاثیر گذاری در کنکور

سومین تکنیکی که همه با آن آشنا هستیم یک روش برنامه ریزی درسی است. حجم مطالعه روزانه شما در نهایت موجب موفقیت شما خواهد شد. مسلما بین کسی که روزانه 2 ساعت از زمان خود را صرف آمادگی کنکور میکند با کسی که 8 ساعت مطالعه روزانه دارد تفاوت چشمگیری وجود دارد.

 

در دل این حجم مطالعه البته تکنیک های متفاوتی نیز وجود دارد که سبا از آنها استفاده میکرده اما میتوان این تکنیک ها را در یک دسته بندی کلی قرار داد.

تکنیک های تمرکز و تند خوانی

یکی از این روش ها بالا بردن تمرکز است. شما باید تمام حواس خود را به مطالعه و آمادگی کنکور اختصاص بدهید. به این طریق که عوامل مزاحم را از خود دور کنیم. یکی از آفت های تمرکز در این دوره تلفن های همراه و شبکه های اجتماعی هستند.

سعی کنید استفاده از تلفن همراه خود را به ساعت هایی خاص محدود کنید و در زمان درس حتی الامکان تلفن همراه خود را از خود دور نگه دارید. البته یکی از نیاز های انسان ارتباط با جامعه است پس خود را از جامعه بطور کاملا جدا نکنید.

از تست های استاندارد استفاده کنید

برای مدیریت زمان مطالعه خود و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت پیشنهاد میشود که از تست هایی با درجه سختی مشابه کنکور استفاده کنید.

امروزه شاهد یک تفکر اشتباه هستیم که طرفدار هایی هم دارد. برخی میگویند باید تست های سخت حل کردن تا کنکور برایمان آسان شود و در این بین انتشارت مختلفی هم دست به چاپ کتاب های تست بسیار سخت تر از کنکور زده اند.

5.5 - 3 تکنیک مطالعه از نظر رتبه 3 تجربی کنکور 1402

این تصور از دید سبا اشتباه به نظر میرسید و او تاکید داشت نیازی به زدن تست های بسیار سخت تر از کنکور نیست. چرا که سختی بیش از حد این سوالات ممکن است شما را در جلسات کنکور گیج کند.

از طرف دیگر تست زنی سوالات با کیفیت و سختی پایین تر از کنکور هم شاید در اوایل تست زنی مناسب باشد اما از جایی به بعد که رقابت جدی تر میشود این کار عاقلانه نیست.

جمع بندی روزانه، هفتگی و ماهانه

این روش بسیار کارآمد برای همه کسانی که در حال آمادگی کنکور هستند مناسب است. در این روش در پایان هر روز در حد یک صفحه چکیده ای از مطالب مطالعه شده آن روز بنویسید.

در پایان هر هفته و هر ماه هم یک جمع بندی کلی از تمام مطالبی که در این ماه خوانده اید انجام دهید. به این صورت مطالبی که در ابتدای ماه خوانده اید یک بار در همان روز، یکبار در آخر هفته و یکبار در پایان ماه مرور میشود.

سوالات متداول

برای شروع مطالعه و آمادگی برای کنکور از چه سالی باید شروع کرد؟

قطعا ذهن و توانایی هر فرد با دیگری متفاوت است اما بد نیست بدانید رتبه 3 کنکور 1402 از سال 11 ام بطور جدی شروع به مطالعه کرده بود.

با چه روش هایی از بروز خستگی و کلافگی در هنگام آمادگی برای کنکور جلوگیری کنیم؟

مهمترین این روش ها خواب کافی و منظم است. بعد از گذشت هر 1.5 ساعت یک استراحت 10 دقیقه ای به خود بدهید و از ورزش منظم دراین دوره غافل نشوید.

برای جلوگیری از فراموشی مطالب درسی چه کنیم؟

شما برای رسیدن به این حالت باید از روش های جمع بندی استفاده کنید. تستی که در آن مشکل داشتید را تا زمانی که ملکه ذهنتان شود رها نکنید و روزانه، هفتگی و ماهانه گزارش عملکرد خود را تهیه کنید.

از لحاظ درجه سختی چه نوع تستی بزنیم؟

از نظر رتبه 3 کنکور تجربی 1402 شما نیازی ندارید تست های بسیار سخت بزنید بلکه تست هایی که از لحاظ سختی مشابه کنکور باشند راه شما برای موفقیت را باز میکنند.

خلاصه مطلب

در این مطلب به بررسی روش ها و تکنیک هایی که سبا رضائی از بروجن با کمک آنها به رتبه 3 کنکور تجربی دست یافته بود پرداختیم.

همه داوطلبان شرکت در کنکور میتوانند از این روش ها استفاده کنند تا نتیجه مطلوب خود را به دست آورند. از طرف دیگر نکته بسیار مهمی که در این رابطه مهم است استمرار است.

شما با استفاده از تمام این تکنیک ها و دیدگاه ها بصورت غیر مداوم و مقطعی راه به جایی نخواهید بود. پس با اراده ای آهنین و نگاهی به آینده درخشانی که در انتظار شماست راه کسانی که آن را به درستی طی نموده اند را در پیش بگیرید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.